15 października br. weszło w życie rozporządzenie ministra zdrowia w sprawie wykazów chorób oraz leków i wyrobów medycznych, które są przepisywane bezpłatnie, za opłatą ryczałtową lub za częściową odpłatnością. Do listy leków podstawowych i uzupełniających dodano 10 nowych substancji terapeutycznych, obejmujących 28 produktów.

Dopisano również 9 produktów leczniczych będących odpowiednikami leków znajdujących się już na wykazach, natomiast z listy refundacyjnej usunięto 263 pozycje lekowe, ponieważ nie występują w obrocie.
Do wykazu leków stosowanych w chorobach przewlekłych wpisano trzy nowe jednostki chorobowe przewlekłego bólu nowotworowego: neuralgię popółpaścową przewlekłą, wieloobjawowy, miejscowy zespół bólowy typu I (odruchowa dystrofia współczulna) oraz typu II (kauzalgia). Dzięki temu chorzy będą mieli refundowane preparaty przeciwbólowe z grupy długo działających opioidów.

NOWOŚCI I...

Wśród 10 nowych substancji terapeutycznych (nie posiadających tańszych odpowiedników), a które po raz pierwszy od 1998 r. trafiły na listy, znalazły się leki stosowane w nadciśnieniu tętniczym - chorobie dotykającej obecnie 8,5 mln Polaków. Część nowych substancji objęta jest grupą ACE Inhibitory (4 INN), natomiast 6 pozostałych substancji tworzy nową grupę terapeutyczną - sartany (antagoniści angiotensyny II). Sartany są, jak podkreślono w komunikacie Ministerstwa Zdrowia, bardzo nowoczesną grupą leków stosowanych w nadciśnieniu. W przypadku niektórych pacjentów, np. cierpiących na nadciśnienie w cukrzycy typu III z nefropatią, produkty te są lekami z wyboru, czyli są optymalne w leczeniu danej choroby. Poprzednio pacjent płacił za nie 40 zł, a obecnie ok. 20 zł.

... KONTROWERSJE

Wybór sartanów do wpisania na listy refundacyjne wzbudził kontrowersje wśród przedstawicieli niektórych środowisk z powodów merytorycznych i formalnych, mimo - jak uważa ministerstwo - skierowania projektu rozporządzenia do społecznej konsultacji. W połowie września ministerstwo skomentowało te zarzuty twierdząc, że wokół projektowanych zmian na listach leków refundowanych, toczy się lobbing nieprzychylnych zmianom firm farmaceutycznych.
Według PAP, resort nie zgadza się z zarzutami m.in. Francuskiej Izby Przemysłowo- Handlowej w Polsce, że naruszone zostały obowiązujące procedury.

TO TYLKO MAŁY KROK
Paweł Żelewski, CPO Head Novartis Poland, prezes Stowarzyszenia Przedstawicieli Firm Farmaceutycznych w Polsce:
- W opinii przedstawicieli naszej firmy, jak również SPFF, uważamy, że dobra jest każda decyzja refundacyjna dotycząca nowych cząstek.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH