Przyszłość rozwoju usług TeleEKG nad Wisłą, czyli:

Pierwszy wynik badania EKG przez telefon komórkowy przesłano w Polsce ponad 10 lat temu za pośrednictwem sieci Plus. Mimo upływu czasu, usługa nadal nie została wyceniona i kupiona przez płatnika, mimo że koszty rehabilitacji telemedycznej są niższe niż stacjonarnej czy ambulatoryjnej.
Prowadzący od lat usługę teleEKG Instytut Kardiologii w Aninie szkoli pacjentów, wyposaża ich w aparaty Holtera i telefony głównie ze środków z działalności naukowo- badawczej. Dlatego w Aninie może skorzystać z tego rozwiązania ledwie ok.
100 osób rocznie, czyli znacznie mniej niż wynika z zapotrzebowania.
- Gdyby usługa była bezpłatna dla pacjentów, to zainteresowanie nią byłoby kilkadziesiąt razy większe - twierdzi prof.
Ryszard Piotrowicz, kierownik Kliniki i Zakładu Rehabilitacji Kardiologicznej i Elektrokardiologii Nieinwazyjnej Instytutu Kardiologii w Aninie.

Nadrabianie zaległości

W niektórych krajach Europy wydatki na rozwiązania telemedyczne rosną szybciej niż na cały sektor opieki zdrowotnej. We Francji koszty inwestycji związanych z rozwiązaniami teleinformatycznymi w latach 2004-06 rosły w tempie ok. 10% rocznie (dla porównania - cały sektor rósł ok. 7% rocznie) i wynoszą dzisiaj ok. 1,5 mld euro, czyli 1% wartości francuskiego rynku medycznego.
Dlatego operatorzy telekomunikacyjni angażują się w dostarczanie rozwiązań i projektów dla placówek medycznych w konkretnych jednostkach chorobowych, a producenci urządzeń zapewniają potrzebną aparaturę.
W Polsce dotychczasowe wydatki na rozwiązania informatyczne i telekomunikacyjne rosły z roku na rok i w 2007 r.
wyniosły 269 mln euro. Gros tych pieniędzy przeznaczano na nadrabianie zaległości informatycznych i na rozwiązania związane z dostępem do internetu, na sprzęt i oprogramowanie, utrzymanie systemów czy zarządzanie danymi. Efekty są zauważalne: dziś w Polsce ponad 85% placówek świadczących usługi medyczne korzysta z komputera, a 73% posiada łącze internetowe.
Można mieć nadzieję, że z czasem coraz większe środki będą przeznaczane na usługi teleinformatyczne, jak np.
e-learning, usługi transmisji danych, telemonitoring czy rejestracja online.

Zadanie dla płatnika

- Pierwszą zasadą oferty teleEKG powinna być równość wszystkich podmiotów na rynku operatorów telefonii komórkowej.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH