Problem tylko teoretyczny?

Jeśli popatrzymy na liczbę skarg związanych z dyskryminacją pacjentów nieheteroseksualnych przez lekarzy, problemu właściwie nie ma. Zarówno NFZ, jak i Naczelny Rzecznik Odpowiedzialności Zawodowej NIL nie zarejestrowały tego typu zgłoszeń, a sześć skarg do Rzecznika Praw Pacjenta w roku 2016 to wyjątek potwierdzający regułę.

Czy zatem społeczność LGBT (Lesbijek, Gejów, Biseksualistów, Transseksualistów) nie ma podstaw do niepokoju? Nie do końca. Z zapytanych przez nas trzech instytucji, do których osoba nieheteroseksualna może zgłosić przypadek dyskryminowania w ochronie zdrowia, jedynie Rzecznik Praw Pacjenta przyznał, że takie skargi były - dwie pisemne i cztery telefoniczne, wszystkie w roku 2016. W roku bieżącym sygnałów nie ma.

- Pacjenci nie są skłonni do składania skarg, bo wiąże się to z ujawnieniem swojej orientacji na kolejnych szczeblach i ryzykiem dyskryminacji. Dlatego w oficjalnych danych sygnałów o nieprawidłowościach jest bardzo mało - mówi Rynkowi Zdrowia Marcin Rodzinka, ekspert ds. zdrowia Kampanii Przeciwko Homofobii (KPH).

Badań jak na lekarstwo

Badań stricte w tym obszarze mamy niewiele. Z krajowych jest analiza Rzecznika Praw Obywatelskich "Równe traktowanie pacjentów - osoby nieheteroseksualne w opiece zdrowotnej" (2014), którą oparto na dwóch badaniach jakościowych: "Wiedza lekarzy w trakcie specjalizacji w zakresie równego traktowania osób nieheteroseksualnych w praktyce lekarskiej’’ (BioStat, 2012 r., 11 wywiadów pogłębionych z lekarzami) oraz "Równe traktowanie w percepcji osób nieheteroseksualnych w obszarze opieki zdrowotnej" (Laboratorium Badań Społecznych, 2013 r., 15 wywiadów indywidualnych i 6 grupowych z osobami LGBT).

Mamy ponadto raport Fundacji Trans-Fuzja o sytuacji osób transpłciowych w ochronie zdrowia z roku 2015 (101 respondentów). Własne analizy i monitoring prowadzi też Kampania Przeciw Homofobii. Można ponadto natknąć się na badania robione wśród studentów medycyny nt. postaw wobec osób nieheteronormatywnych.

Z badań europejskich warto wymienić sprawozdanie Agencji Praw Podstawowych Unii Europejskiej (FRA) pt. "Ujęcie zawodowe: wyzwania w zakresie równości osób LGBT" (Professionally speaking: challenges to achieving equality for LGBT people) z roku 2016. Podstawą przedstawionych ustaleń są rozmowy z 1039 urzędnikami oraz specjalistami w zakresie egzekwowania prawa, kształcenia i opieki zdrowotnej w 19 państwach europejskich - w tym z Polski.

Rapor t FRA wykazał, że najwięcej dyskryminacji jest w ochronie zdrowia. Rozmowy z lekarzami i pracownikami instytucji zdrowotnych pokazały, że duża część z nich wciąż jest skłonna uznawać homoseksualność za chorobę, a transpłciowość za zaburzenie psychiczne. Wśród krajów, w których "personel medyczny powszechnie uznaje homoseksualność za patologiczny problem" - obok Bułgarii, Węgier, Łotwy, Rumunii i Słowacji - raport wymienia też Polskę.

Skali nie znamy

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH