
Polska spełnia normy Unii Europejskiej dotyczące liczby lekarzy endokrynologów. Potwierdza to prof. Marek Ruchała, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Endokrynologicznego, który przyznaje, że endokrynologów w Polsce nie brakuje. Dlaczego więc pacjenci miesiącami czekają w kolejce na wizytę u takiego specjalisty?
W całym stanie Illinois (USA) jest mniej endokrynologów niż w województwie wielkopolskim, to o czymś świadczy - mówi prof. Marek Ruchała.
Sytuacja przestaje jednak napawać optymizmem, kiedy spojrzymy na dostępność endokrynologa w ramach ubezpieczenia w NFZ. W niektórych regionach pacjenci czekają nawet rok na wizytę.
Jeden na 50 tysięcy to dobry wynik
Jak wynika z danych Naczelnej Izby Lekarskiej, w Polsce zostało zarejestrowanych 1171 endokrynologów, z czego 1155 jest czynnych zawodowo. To dobry wynik, który przekłada się na to, że liczba endokrynologów w przeliczeniu na jednego mieszkańca należy do najwyższych w Europie.
Tak wynika z raportu przedstawionego na potrzeby Ministerstwa Zdrowia przez konsultanta krajowego w dziedzinie endokrynologii, prof. Andrzeja Lewińskiego ("Przedstawienie potrzeb w zakresie endokrynologii w skali poszczególnych województw i kraju w latach 2009-2015 i odniesienie tych danych do sytuacji w latach 2005-2008").
Na jednego endokrynologa przypada u nas 50 tys. mieszkańców (dorosłych i dzieci), a dodając dane z woj. mazowieckiego, które nie zostały wzięte pod uwagę, jest to nawet 1 na 45 tys.; tylko w trzech województwach nie są spełnione normy unijne - w zachodniopomorskim, wielkopolskim i opolskim.
To znacznie lepiej niż wskazują zalecenia Unii Europejskiej. Zgodnie z nimi zapotrzebowanie mieszkańców wymaga jednego endokrynologa na 80 tys. mieszkańców.
W kolejce do specjalisty
Tymczasem z danych dostępnych na stronach NFZ wynika, że pacjent z województwa mazowieckiego na wizytę do endokrynologa w ramach Funduszu w dzielnicy Warszawa-Ochota średnio musi czekać od 195 dni (Samodzielny Publiczny Centralny Szpital Kliniczny) do 77 dni (NZOZ Centrum Medyczne Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego).
Dla porównania mieszkaniec woj. dolnośląskiego chcący skorzystać z wizyty u tego specjalisty w średnim mieście, jakim jest Świdnica, oczekuje od 148 dni (NZOZ "Mieszko" Sp. z.o.o) do 130 dni (Centrum Usług Medycznych "Eskulap" Sp. z. o.o.). Kiedy jednak wybierze się do Wrocławia, to na wizytę na Starym Mieście będzie musiał poczekać ponad rok w dwóch dostępnych ośrodkach (Wrocławskie Centrum Zdrowia SPZOZ oraz Wojewódzkie Centrum Medyczne "Dobrzyńska").
W Zielonej Górze czas oczekiwania na wizytę u endokrynologa waha się z kolei od 2 do 3 miesięcy (Sanomed Sp. z o.o. - 92 dni, SPZOZ "Medkol" - 60 dni).
Zupełnie inaczej wygląda sytuacja, kiedy pacjent chce skorzystać z opieki prywatnej. Jak zaznacza prof. Wojciech Zgliczyński, mazowiecki konsultant wojewódzki w dziedzinie endokrynologii, owszem, są kolejki do endokrynologów, ale tylko tych pracujących w ramach ubezpieczenia w NFZ.
- « POPRZEDNIA
- 1
- 2
- 3
- NASTĘPNA »

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
- 09:00 Kołobrzeg: szpital otrzymał USG i skaner od WOŚP
- 06:00 Spór o szczepienia jest coraz gorętszy. Szykuje się zmiana prawa? Na razie będzie sprawa o hejt...
- CZ21:56 Śląskie Centrum Chorób Serca: tak można analizować duże bazy danych
- CZ21:46 Prof. Gąsior: niewydolność serca to znacznie więcej niż problem medyczny
- CZ21:00 Jak rozmawiać o homoseksualności pacjenta? Te warsztaty to pomysł samych studentów medycyny
- CZ20:36 Prof. Poloński: telemonitoring to metoda uzupełniająca, a nie panaceum na wszystko
- CZ20:25 Łódź: dyrektor szpitala wniósł o kontrolę L4 pielęgniarek
- CZ19:25 Prof. Chazan nowym konsultantem w dziedzinie ginekologii i położnictwa w województwie...
- 1 Łódź: protest pielęgniarek sparaliżuje pracę szpitala?
- 2 Minister Szumowski o zmianach w ratownictwie: ratowanie życia "na cito" to zadanie państwa
- 3 Debata o zdrowiu: jest rada programowa, znamy miasta i tematy kolejnych spotkań
- 4 Rusza debata o zmianach w ochronie zdrowia: czego się po niej spodziewamy?
- 5 Naukowcy z Cambridge zbadali, ile drinków tygodniowo skraca życie
- 6 Są przetargi, trudno o wykonawców. Skąd te kłopoty na rynku szpitalnych inwestycji?
- 7 Sztokholm: królowa Sylwia nagrodziła studentki pielęgniarstwa, w tym Polkę
- 8 "Solidarność" wnioskuje o śledztwo ws. szpitali związanych z Centrum Dializa
Newsletter
Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku
Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+
Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze
Follow @rynekzdrowiaRSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych