Projekt ustawy o dobrowolnych dodatkowych ubezpieczeniach zdrowotnych

Obecny system ubezpieczenia zdrowotnego oparty jest na zasadach powszechności i obligatoryjności.
Projekt wprowadza natomiast możliwość dobrowolnego zawarcia dodatkowego ubezpieczenia zdrowotnego, co - jak sądzą twórcy dokumentu - wpłynie na poprawę dostępności świadczeń opieki zdrowotnej. Zmiany mają prowadzić do zwiększenia środków na opiekę zdrowotną oraz wprowadzenia mechanizmów wpływających na podnoszenie poziomu jakości realizowanych świadczeń.

Suplementarne i komplementarne

  • Na podstawie umowy z ubezpieczycielem ubezpieczony będzie mógł korzystać w określonym zakresie ze świadczeń gwarantowanych, częściowo gwarantowanych i niegwarantowanych oraz świadczeń zdrowotnych rzeczowych i towarzyszących.

  • Suplementarne ubezpieczenie zdrowotne oznacza dodatkowe dobrowolne ubezpieczenie, w ramach którego ubezpieczyciel zapewnia dostęp do świadczeń gwarantowanych. Aby ubezpieczony mógł z nich skorzystać w ramach ubezpieczenia dodatkowego, musi z nich jednocześnie zrezygnować w ramach ubezpieczenia obowiązkowego.

  • Komplementarne ubezpieczenie zdrowotne oznacza dobrowolne dodatkowe ubezpieczenie, w ramach którego ubezpieczyciel zapewnia dostęp do niegwarantowanych świadczeń lub też sfinansowanie świadczeń częściowo gwarantowanych.

Umowa ubezpieczenia

  • Ubezpieczający się zawiera umowę dobrowolnego dodatkowego ubezpieczenia zdrowotnego z wybranym zakładem ubezpieczeń.

  • Umowa musi obowiązywać przez co najmniej 12 miesięcy, przy czym ubezpieczyciel ma obowiązek powiadomić pisemnie ubezpieczonego o zbliżającym się terminie jej wygaśnięcia.

  • Uznaje się, że umowa została zawarta na analogiczny okres, jeśli ubezpieczony nie powiadomi pisemnie ubezpieczyciela o jej wypowiedzeniu w terminie nie późniejszym niż jeden dzień przed upływem czasu wygaśnięcia umowy.

  • Umowa zostaje rozwiązana, jeśli w terminie 30 dni od jej zawarcia ubezpieczony nie opłaci miesięcznej składki ubezpieczeniowej. Ulega także rozwiązaniu w przypadku, gdy kwota zadłużenia z tytułu poprzedniej umowy dobrowolnego dodatkowego ubezpieczenia zdrowotnego przekracza równowartość kwartalnej składki.

Monitoring dostępności

  • Zakłady ubezpieczeń będą zobowiązane do przekazywania do NFZ danych osobowych ubezpieczonych, informacji o wpływach ze składek ubezpieczeniowych oraz o realizowanych świadczeniach. Umożliwi to monitorowanie dostępności świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, rozliczanie przez NFZ ich kosztów oraz kontrolowanie świadczeniodawców.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH