Priorytetem jest bezpieczeństwo pacjenta

Nie można powiedzieć, że skuteczność sterylizacji wykonywanej przez podmiot zewnętrzny ma być inna niż wykonywanej przez sam szpital - po prostu musi zostać to zrobione poprawnie, a każdy błąd kosztuje zdrowie pacjentów - podkreśla WOJCIECH KOSTRO, dyrektor rynku w firmie 3M Poland.

- W jakich sytuacjach dla szpitala korzystna jest współpraca z zewnętrzną sterylizatornią, a kiedy powinna to być działalność własna szpitala ?

Wojciech Kostro:

- Zależy to od modelu działalności obranego przez dany szpital oraz od jego potencjału, a także zapotrzebowania na tego typu usługi. Z punktu widzenia ciągłości procesu sterylizacji, a co za tym idzie - również kontroli zakażeń - uważam, że zasadnym jest, aby szpital lub grupa szpitali działających w ramach wspólnej sieci i mająca odpowiedni potencjał utrzymywał proces sterylizacji w ramach swojej działalności.

Jednakże dyskusja na temat "outsourcing czy działalność własna" jest w tym wypadku decyzją leżącą wyłącznie w gestii dyrektora szpitala i jego organu założycielskiego. My, ze swojej strony, bez względu na obrany przez szpital model funkcjonowania jesteśmy w stanie tę decyzję wesprzeć kompleksowo, naszymi rozwiązaniami zarówno w zakresie samej sterylizacji, jak i jej skuteczności oraz efektywności.

W dalszej perspektywie jesteśmy w stanie współpracować w zakresie prewencji zakażeń, monitorowania kontroli zakażeń, a także zapewnić kompleksowe rozwiązania służące temu, by proces sterylizacji narzędzi czy materiałów przebiegał bez zakłóceń i gwarantował efektywność oraz oczekiwaną jakość.

- Jakie korzyści - w kontekście nadzoru nad skutecznością i efektywnością procesu sterylizacji - niesie ze sobą powierzenie sterylizacji wyspecjalizowanym w tym zakresie, zewnętrznym podmiotom?

- Firmy prowadzące wyspecjalizowane usługi w zakresie sterylizacji muszą działać zgodnie z zasadami ekonomii biznesowej. Oznacza to, że z jednej strony muszą dbać o wysoki standard i jakość usług przeznaczonych dla szpitala, z drugiej zaś strony muszą generować zysk.

Wracamy więc znowu do fundamentalnej odpowiedzi na pytanie, które muszą sobie stawiać za każdym razem dyrektorzy szpitali: jaki model operacyjny jest dla nich najbardziej efektywny.

Nie można powiedzieć, że skuteczność sterylizacji wykonywanej przez podmiot zewnętrzny ma być inna niż wykonywanej przez sam szpital - po prostu musi zostać to zrobione poprawnie, a każdy błąd kosztuje zdrowie pacjentów. Natomiast od strony kosztowej w niektórych przypadkach tam, gdzie szpital nie ma odpowiedniego zaplecza lub potencjału ilościowego, warto rozważyć jako rozwiązanie usługę zewnętrzną.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH