Nie 1 kwietnia, ale z początkiem lipca wejdą w życie przepisy o pokrywaniu kosztów leczenia ofiar wypadków drogowych z ubezpieczeń komunikacyjnych

Narodowy Fundusz Zdrowia na prima aprilis, 1 kwietnia br., nie otrzyma w prezencie od ustawodawcy nowych środków.
Tak zdecydowali posłowie z sejmowej podkomisji nadzwyczajnej, rozpatrującej rządowy projekt nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw - nazywany potocznie "ustawą OC".
Nowa regulacja, nakładająca na ubezpieczycieli obowiązek odprowadzania do NFZ 12% składki - zebranej z ubezpieczeń komunikacyjnych na leczenie ofiar wypadków drogowych - wejdzie w życie 1 lipca 2007 r.Towarzystwa ubezpieczeniowe na razie odetchnęły z ulgą. Projekt ustawy firmy te od początku traktowały jako nieszczególny ministerialny pomysł na ratowanie budżetu NFZ kosztem kierowców. Odsunięcie o kwartał terminu wejścia nowych przepisów w życie daje czas na wynegocjowanie zmian w projekcie, które byłyby do przyjęcia przez ubezpieczycieli.

Co boli firmy

Polska Izba Ubezpieczeń, na specjalnie zwołanej konferencji (12 marca br.), opowiedziała się przeciwko proponowanej przez Ministerstwo Zdrowia ustawie. PIU dowodzi, że projekt w proponowanym brzmieniu jest niezgodny z Konstytucją i prawem Unii Europejskiej. Ubezpieczyciele deklarują jednak wolę współpracy z rządem nad stworzeniem odpowiedniego aktu prawnego, m.in. dzięki wykorzystaniu gotowych wzorców europejskich.
W większości krajów UE stosuje się bowiem opodatkowanie polis ubezpieczeniowych, a podatek od składki ubezpieczeniowej nie jest elementem składki przypisanej, zatem nie obciąża zakładów ubezpieczeń dodatkowymi kosztami. Towarzystwa ubezpieczeniowe współuczestniczą jedynie w finansowaniu kosztów leczenia (a nie refundują w 100%).
O wysokości świadczeń decydują tylko rzeczywiste, a więc udokumentowane koszty poniesione przez placówki służby zdrowia.
Tymczasem w Polsce nikt tych kosztów dokładnie nie policzył. Średnia składka na komunikacyjne OC netto, liczona z wyłączeniem podatków i opłat, wynosi w naszym kraju 85 euro i jest najniższa w całej Unii, podczas gdy wartość tzw. średniej szkody w wypadkach komunikacyjnych wynosi 900 euro - szacuje austriacka grupa ubezpieczeniowa Vienna Insurance Group (VIG). Podatki i inne opłaty (np.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH