Dobrzy menedżerowie ochrony zdrowia to zwykle ci, którzy z powodzeniem przeprowadzili restrukturyzację szpitala lub właśnie ją przeprowadzają. Ktoś taki musi być człowiekiem odważnym, zdecydowanym, umiejącym identyfikować i wyprzedzać zmiany na rynku usług medycznych.
To są te główne cechy, jakich oczekiwałem i oczekuję od ludzi kierujących szpitalami w mieście. Niełatwo o takie predyspozycje, z nimi się po prostu trzeba urodzić.

Tacy ludzie są, tylko trzeba pozwolić im działać. W Chorzowie połączyliśmy trzy szpitale. Wcześniej w jednym z nich znalazłem sprawnego menedżera i jemu powierzyliśmy przeprowadzenie miejskich placówek przez najtrudniejszy etap restrukturyzacji w 2003 roku, gdy zaczęły się bardzo poważne problemy z finansowaniem służby zdrowia.
Dyrektor jest lekarzem i doskonałym menedżerem.

LOBBY I DYREKTOR

Uważam, że nie trzeba być specjalistą w dziedzinie zarządzania, żeby kierować szpitalem.
To menedżer powinien umieć dobierać specjalistów. Dyrektorem szpitala może być lekarz, jeśli posiada cechy menedżera, ale może być równie dobrze ekonomista.
Wszyscy dyrektorzy szpitali kończyli studia zarządzania w służbie zdrowia i przygotowanie mają podobne. Natomiast na skutek cech charakteru i predyspozycji różnie sobie radzą, choć na pewno bardzo się starają.
Niektórym zabrakło determinacji do dokonywania niezbędnych zmian, które z reguły zawsze wiążą się z jakimiś konfliktami.

TRZEBA WYBRAĆ

Nigdy nie spotkałem się z próbą wpływania ze strony lekarzy na obsadę stanowisk dyrektorów. Natomiast są próby wpływania na radnych i samych dyrektorów. W Chorzowie, przed restrukturyzacją, w dwóch szpitalach były oddziały położniczo-ginekologiczne i w obu obłożenie 30 proc. Wiadomo, że trzeba było zamknąć jeden z nich i to bez szkody dla pacjentek.
Jeżeli dyrektor nie sprzyja takiej zmianie i jest pod wpływem lobby lekarskiego, które broni swoich interesów, to taka zmiana jest prawie niewykonalna. Dodatkowo osoby zainteresowane utrzymaniem status quo lobbują u radnych, stosują populistyczne argumenty.
W takim klimacie Rada Miejska nie jest w stanie przeprowadzić zmiany w statucie szpitala. U nas straciliśmy pół roku, nim taka uchwała przeszła, choć dysponowałem wiekszością w radzie.
Podczas restrukturyzacji, gdy w mieście mamy kilka szpitali, racjonalnym ekonomicznie ruchem jest niewykonywanie usług medycznych, które są nierentowne, a jednocześnie dostępne w innych pobliskich szpitalach. I przeprowadzenia m.in. takich zmian oczekiwaliśmy od menedżerów. Restrukturyzacja jest, jak rozumiem, dostosowaniem ochrony zdrowia do realiów finansowych, ale oczywiście nie powinna ograniczać dostępności do usług medycznych.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH