Prezes nie chciał, musiał minister

Wprowadzona przez ministra zdrowia ustawowo niezdefiniowana procedura udzielania zgód warunkowych dla terapii niestandardowych i brak współpracy w tym zakresie prezesa NFZ przyczyniły się do finansowania nieefektywnych i niebezpiecznych dla pacjentów terapii - wynika z raportu NIK "Programy terapeutyczne i lekowe finansowane ze środków publicznych".

Leczenie w ramach chemioterapii niestandardowej odbywa się na indywidualny wniosek lekarza prowadzącego. Wniosek ten musi być następnie pozytywnie zaopiniowany przez konsultanta wojewódzkiego w danej dziedzinie medycyny. Akceptacja finansowania leczenia przez dyrektora oddziału wojewódzkiego NFZ możliwa jest na podstawie wniosku, po spełnieniu warunków zawartych w rekomendacji Prezesa Agencji Oceny Technologii Medycznych.

Jednak - jak zauważyła Najwyższa Izba Kontroli - minister zdrowia wprowadził w drodze rozporządzenia ustawowo niezdefiniowaną procedurę udzielania zgód warunkowych, tj. akceptacji finansowania terapii do czasu wydania rekomendacji przez prezesa Agencji Oceny Technologii Medycznych.

W zamyśle

resortu zdrowia

z NFZ powinny wpływać wnioski w sprawie zlecenia prezesowi AOTM wydania rekomendacji z tytułu podjęcia przez dyrektorów oddziałów Funduszu warunkowej akceptacji finansowania świadczenia. Tak miało być również w przypadku usunięcia procedury z wykazu świadczeń gwarantowanych albo dokonania zmiany poziomu finansowania lub warunków realizacji.

Jak ustaliła Izba, prezes Funduszu odmówił składania wniosków w tej sprawie, a swoją odmowę uzasadnił nałożeniem na organy NFZ obowiązków wykraczających poza delegację ustawową.

W związku z odmową prezesa Funduszu, minister zdrowia do 15 października 2013 r. z własnej inicjatywy, powołując się m.in. na istotne zagrożenie narażenia budżetu NFZ na nieuzasadnione wydatki, zlecił prezesowi AOTM wydanie rekomendacji w sprawie usunięcia świadczeń gwarantowanych realizowanych w ramach programu chemioterapii niestandardowej lub dokonania zmian w sposobie ich finansowania dla 81 substancji czynnych. Potem dla pięciu z nich wycofał zlecenie.

Po zleceniu MZ, dla 43 substancji prezes AOTM wydał rekomendacje, a w trakcie realizacji pozostawało 33. Spośród ocenionych substancji, aż 17 uzyskało rekomendację o usunięciu z programu chemioterapii niestandardowej.

Zdaniem NIK, uregulowania zawarte w rozporządzeniach dotyczące warunkowych zgód oraz spory kompetencyjne ministra zdrowia z prezesem NFZ były przyczyną braku bieżącej weryfikacji zasadności zgód udzielanych na stosowanie leków w poszczególnych wskazaniach, w ramach programu chemioterapii niestandardowej.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH