Prewencja udaru mózgu - czas na innowacje

Udary mózgu, postrzegane do tej pory jako domena neurologów, stały się w ostatnim czasie schorzeniem o podłożu kardiologiczno-neurologicznym. Powodem jest migotanie przedsionków serca, będące najczęstszą przyczyną udaru niedokrwiennego, odpowiadającego za prawie 20% wszystkich przypadków udarów mózgu.

Migotanie przedsionków zwiększa ryzyko udaru bardziej niż jakakolwiek inna choroba sercowo-naczyniowa, nawet pięciokrotnie. Szacuje się, że w Polsce migotanie przedsionków dotyczy 400 tys. osób. Sam udar mózgu jest trzecią przyczyną zgonów w Polsce, a także najczęstszą przyczyną stałej niepełnosprawności dorosłych w krajach uprzemysłowionych.

Ryzyko wzrasta z wiekiem

Według danych Polskiego Zakładu Higieny - Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego śmiertelność z powodu udarów mózgu pozostaje w Polsce od lat na tym samym, wysokim poziomie. Potwierdzają to między innymi dane OECD z 2012 roku, które sytuują nasz kraj na 9. miejscu pod względem najwyższej śmiertelności z powodu udarów. W całej Polsce funkcjonują specjalistyczne oddziały udarowe. Niestety, leczenie trombolityczne ciągle stosowane jest zbyt rzadko. Powstają także pierwsze ośrodki interwencyjnego leczenia udaru mózgu. Docelowo powinno powstać kilka ośrodków, w których udrożnienie tętnicy odpowiedzialnej za udar mózgu będzie możliwe przez 24 godziny na dobę.

Ryzyko wystąpienia udarów mózgu u chorych z migotaniem przedsionków wzrasta z wiekiem. Większe jest u kobiet niż u mężczyzn. Dotyczy osób powyżej 65. roku życia, w szczególności powyżej 75 lat, u których występują inne schorzenia kardiologiczne, na przykład nadciśnienie tętnicze, niewydolność serca, choroby naczyń krwionośnych, a także cukrzyca. Powiązanie wystąpienia udaru z wiekiem nadaje tej chorobie szczególny społeczny i ekonomiczny wymiar.

Tak jak w przypadku innych chorób układu sercowo-naczyniowego, także w przypadku udarów mózgu kluczową rolę odgrywa prewencja: najpierw migotania przedsionków, a jeśli ono wystąpi, prewencja udaru mózgu. W przypadku chorych z rozpoznanym migotaniem przedsionków, zapobieganiem udarowi mózgu zajmują się kardiolodzy. Oni rozpoczynają leczenie przeciwzakrzepowe, które kontynuowane jest również przez lekarzy rodzinnych, lekarzy chorób wewnętrznych i geriatrów.

Niestety, jedna trzecia chorych nie odczuwa migotania przedsionków. Tym większa rola lekarzy, ale również samych pacjentów, którzy powinni być edukowani w zakresie badania tętna i rozpoznawania niemiarowości, z którą powinni zgłosić się do lekarza. Niekiedy pierwszym objawem jest udar mózgu; wtedy najczęściej neurolodzy rozpoczynają leczenie przeciwzakrzepowe.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH