Premiujmy skoordynowaną opiekę nad pacjentami w starszym wieku

Już wkrótce z powodu zmian demograficznych i starzenia się społeczeństwa konieczne okazać się może przeorganizowanie opieki zdrowotnej w naszym kraju. Lekarze, politycy i kontrolerzy dyskutowali o słabościach opieki medycznej nad osobami w podeszłym wieku podczas posiedzenia seminaryjnego Kolegium NIK.

Udział w nim wzięli m.in. minister zdrowia Konstanty Radziwiłł, były przewodniczący sejmowej komisji polityki senioralnej Michał Szczerba oraz wielu innych specjalistów zajmujących się tematem opieki medycznej nad osobami w podeszłym wieku - informuje Najwyższa Izba Kontroli.

Nie ma lekarzy, nie ma systemu

Według prof. Tomasza Grodzickiego, byłego krajowego konsultanta w dziedzinie geriatrii, mamy dziś w Polsce dobrze zdefiniowane potrzeby dotyczące tej dziedziny medycyny, ale nie mamy żadnego systemu.

- Szpitale nie są dziś przygotowane na efektywną pomoc ludziom powyżej 85. roku życia, którzy najczęściej cierpią na kilka chorób - podkreślał. Osoby starsze potrzebują kilku specjalistów oraz kogoś, kto skoordynuje ich działania. Takich osób prawie w ogóle nie ma.

Także w ocenie ministra zdrowia liczba 345 geriatrów w Polsce nie napawa optymizmem. Nie ma także wielu chętnych na rezydentury. Tu problemem są kwestie finansowe. Geriatria z punktu widzenia młodego lekarza nie jest szczególnie atrakcyjna. W konsekwencji na 100 tys. mieszkańców nie mamy średnio w kraju nawet jednego geriatry (statystyczny wynik to 0,8). Do tego dochodzą duże dysproporcje w poszczególnych regionach Polski.

Konstanty Radziwiłł stwierdził, że opieki nad seniorami nie można sprowadzać tylko do medycyny. - To musi być cały pakiet rozwiązań, które zaczynają się od wsparcia zdrowia jeszcze w okresie przedopiekuńczym, łącznie z kwestią aktywności. Potrzebne są rozwiązania w zakresie budownictwa, transportu, edukacji itd.

Miejsce w Narodowym

Programie Zdrowia

Minister zdrowia opowiedział o planach resortu dotyczących wsparcia dla seniorów. - Przygotowujemy cały pakiet różnego rodzaju rozwiązań. Jeżeli chodzi o opiekę podstawową, to będziemy starać się wspierać osoby starsze w miejscu ich zamieszkania, żeby jak najdłużej mogły być samodzielne albo żyć w towarzystwie swoich najbliższych. To jest oczywiście priorytet - zaznaczył.

Ale oczywiście, jak stwierdził, tam, gdzie jest potrzeba, powinien być dostęp do dobrej jakości placówek, gdzie te osoby znajdą bezpośrednią pomoc.

- W AOS i szpitalnictwie chcemy odejść od zasady kupowania pojedynczych procedur na rzecz wynagradzania świadczeniodawców za skoordynowaną opiekę nad pacjentem - zaznaczał.

Chodzi o to, aby uniknąć takich sytuacji, gdy po hospitalizacji osoby starsze są wypisywane do domu i to właśnie na nich czy ich opiekunach spoczywa obowiązek zorganizowania dalszej opieki i leczenia i rehabilitacji. Kolejne pomysły to m.in. projekt "dzienny dom opieki medycznej", rozwijanie teleopieki, wsparcie dla pacjentów, których nie stać na leki, umiejscowienie geriatrii w tworzonym obecnie Narodowym Programie Zdrowia, a przede wszystkim odejście od zdezintegrowanej opieki medycznej i przywrócenie koordynacji w leczeniu.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH