Według danych NFZ, w ubiegłym roku ze stacjonarnej rehabilitacji kardiologicznej skorzystało ok. 31 tys. pacjentów. To znacznie mniej w stosunku do potrzeb - zgodnie przyznawali uczestnicy sympozjum poświęconego rehabilitacji kardiologicznej w Ustroniu (11-14 lutego 2015 r.).

Prof. Zbigniew Kalarus, prezes Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, przypomniał, że każdego roku takiej rehabilitacji wymaga w naszym kraju ok. 100 tys. osób.

- W dostępie do świadczeń rehabilitacyjnych w kardiologii występuje w Polsce ogromne zróżnicowanie regionalne - stwierdził dr Michał Gałaszek, zastępca dyrektora ds. lecznictwa Śląskiego Centrum Rehabilitacji i Prewencji w Ustroniu.

Wydatki

- Np. średnia dostępność rehabilitacji kardiologicznej w woj. śląskim sięga 39%, podczas gdy na Mazowszu zaledwie 8% - przytoczył dane dr Gałaszek.

na rehabilitację kardiologiczną wzrosły w ubiegłym roku z 84 mln do 111 mln zł. Zdajemy sobie jednak sprawę, że w zakresie dostępu do tego rodzaju świadczeń wciąż jeszcze jest wiele do zrobienia - mówił prezes NFZ Tadeusz Jędrzejczyk podczas XIX Sympozjum Naukowo-Szkoleniowego Sekcji Rehabilitacji Kardiologicznej i Fizjologii Wysiłku Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego w Ustroniu.

Zaznaczył, że poprawy wymaga między innymi sposób kwalifikowania na rehabilitację osób np. po przebytym zawale czy operacji kardiochirurgicznej.

Co do ewentualnego zwiększenia finansowania rehabilitacji kardiologicznej z publicznych środków, prezes NFZ wskazał, że taki wzrost nakładów w przyszłości jest możliwy, gdyż te świadczenia są stosunkowo tanie, ponieważ nie obejmują całej diagnostyki procesu leczenia.

Kiedy taki wzrost wydatków nastąpi, trudno obecnie dokładanie określić. - Pamiętajmy, że od początku tego roku wyceną punktową świadczeń nie zajmuje się już NFZ, ale Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji - podkreślał prezes Jędrzejczyk.

- Obecnie AOTMiT pracuje nad taryfikacją w psychiatrii, gdzie występują wyjątkowo duże dysproporcje w wycenach oraz ich niedoszacowanie - dodał. - W tegorocznym planie pracy Agencji nie ma rehabilitacji kardiologicznej.

Tadeusz Jędrzejczyk zwrócił jednocześnie uwagę, że wysokość finansowania nie jest jedynym czynnikiem poprawiającym dostępność rehabilitacji.

Będzie

nowe rozporządzenie

Zapowiedział, że w nowym rozporządzeniu prezesa NFZ ws. warunków zawierania umów (zostanie opublikowane do końca 2015 roku), oprócz "wyceny bazowej", znajdzie się także zapis o dodatkowym premiowaniu świadczeniodawców za efekty prowadzonej rehabilitacji kardiologicznej.

W Polsce tzw. śmiertelność szpitalna w zawale serca nie przekracza 10% i jest zbliżona do wskaźników europejskich. Problemem pozostaje śmiertelność w kolejnych 3-4 latach, która - między innymi z powodu problemów z dostępem do rehabilitacji kardiologicznej - sięga aż 20-30%.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH