Precyzję zastępują pytania

Zdaniem prawników i dyrektorów szpitali, w Ustawie o działalności leczniczej jest wiele niejednoznacznych zapisów

Wchodząca w życie 1 lipca br. Ustawa z 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej zastąpi tracącą moc Ustawę z 30 sierpnia 1991 r. o zakładach opieki zdrowotnej. Obszerny dokument reguluje, poza budzącymi największe zainteresowanie i najszerzej opisywanymi kwestiami przekształceń szpitali, rozległe zakresy związane z funkcjonowaniem placówek ochrony zdrowia. Okazuje się jednak, że wspomniane regulacje budzą wiele szczegółowych pytań.

- Gdy przeczytałam wiadomość od kancelarii prawnej, oferującej płatne szkolenia dla dyrektorów w zakresie interpretacji Ustawy o działalności leczniczej, poczułam się urażona. Uznałam, że ktoś przesadził: menedżerowie zarządzający w tak ciężkich warunkach placówkami ochrony zdrowia nie potrzebują chyba pomocy w zrozumieniu aktu prawnego. Kiedy jednak zaczęłam krok po kroku wgłębiać się w jego treść, zmieniłam zdanie - mówi Krystyna Piskorz- Ogórek, dyrektor Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego w Olsztynie.

Szefowa olsztyńskiego WSSD, której uczestnictwo w pracach legislacyjnych nie jest obce, nie ukrywa: aktu prawnego napisanego tak trudnym językiem jeszcze nie widziała.

- Po tekst Ustawy o ZOZ-ach sięgałam lewą ręką do szuflady biurka. Bez trudu znajdowałam potrzebne fragmenty.

Wszystko było jasno określone i czytelne.

Takiej operacji z Ustawą o działalności leczniczej raczej nie powtórzę - jest zbyt skomplikowana w interpretacji, pełna odniesień i niejasności, niejednoznaczna.

Wystawia ustawodawcy złe świadectwo, a dyrektorom szpitali, dla których będzie przecież podstawą pracy, wróży wiele problemów - ocenia.

Jest tak albo inaczej

Krystyna Piskorz-Ogórek przyznaje, że w pewnych zakresach regulacje zawarte w Ustawie o działalności leczniczej skrócą nieco ścieżkę postępowania.

Tak będzie np. w przypadku statutu zakładu, który jego kierownik może przygotować z pominięciem rady społecznej.

Jednocześnie jednak rada społeczna otrzymuje nowe zadanie, jakim jest opiniowanie dotacji. Pojawiają się również kwestie wymagające od zarządzających szpitalami dodatkowej, a zupełnie niepotrzebnej pracy, jak np. zmiana regulaminu porządkowego na organizacyjny.
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH