Projekt nowelizacji Prawa farmaceutycznego, który m.in. przyznaje prawo prowadzenia aptek wyłącznie farmaceutom, wpisuje się w plany Ministerstwa Zdrowia - powiedział 25 stycznia wiceminister zdrowia KRZYSZTOF ŁANDA.

Na posiedzeniu sejmowej komisji gospodarki i rozwoju Krzysztof Łanda odniósł się do tego, że wcześniej komisja nadzwyczajna ds. deregulacji opowiedziała się za odrzuceniem projektu w całości.

Wniosek o jego odrzucenie z sugestią skierowania do prac w Ministerstwie Zdrowia i włączenia do trwających prac nad dużą nowelizacją prawa farmaceutycznego zgłosił Michał Cieślak (PiS).

- Projekt wzbudza wiele kontrowersji w szerokim zakresie; głównie w obszarze skutków regulacji - wpływu i oddziaływania na rynek hurtowy i detaliczny leków - mówił Cieślak, uzasadniając wniosek.

Dodał, że tak głęboka zmiana i ingerencja w rynek związany z bezpieczeństwem zdrowia wymaga szczegółowej analizy i oceny wpływu regulacji, konsultacji międzyresortowych i społecznych. Wniosek zyskał poparcie większości.

Wiceminister Łanda na posiedzeniu komisji gospodarki i rozwoju podkreślał, że projekt wpisuje się w zmiany w prawie farmaceutycznym, które przygotowuje MZ. Wskazał, że duża nowelizacja prawa farmaceutycznego jest obszerna, a konsultacje i staranne prace w Sejmie i Senacie oznaczają, że potrzeba czasu do zmiany przepisów. Jego zdaniem, nowelizacja będzie procedowana prawdopodobnie przez sześć, a nawet dziewięć miesięcy.

Może dojść do nieprawidłowości

- Znam projekt dużej nowelizacji prawa farmaceutycznego i mogę powiedzieć jedną rzecz na 100 procent - jeśli nie będzie żadnej ustawy, która by zamroziła status quo - czyli albo moratorium na otwieranie aptek, albo projektu poselskiego - to w trakcie procedowania dużej nowelizacji prawa farmaceutycznego przez tak wiele miesięcy będzie dochodziło do różnego rodzaju, nazwijmy to, dostosowań się rynku do przepisów, które jeszcze nie wejdą w życie - powiedział.

Jego zdaniem, będzie również dochodziło do bardzo wielu nieprawidłowości. - Ja oczywiście będę pamiętał, kto nie chciał tego status quo. Potem zobaczymy, jak to będzie wyglądało - dodał.

Krzysztof Łanda stwierdził, że poselski projekt wpisuje się w plany Ministerstwa Zdrowia. Ocenił, że dzieje się bardzo źle, bo ewolucja na rynku aptek przebiega w sposób spontaniczny, a obowiązujące obecnie przepisy nie działają.

- Postulaty, które są w stanowiskach UOKiK-u i Ministerstwa Rozwoju, pokazują, że już jest prawo o ograniczeniu koncentracji aptek do jednego procenta, ale w praktyce z różnych powodów przepisy są martwe - dodał.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH