Prawnik może pomóc w przestrzeganiu zasad etyki lekarskiej

Z wypowiedzi uczestników sesji podczas II Kongresu Wyzwań Zdrowotnych w Katowicach, dotyczącej znaczenia etyki w pracy personelu medycznego, odnoszę wrażenie, że dla lekarzy wciąż jeszcze nie jest oczywisty status i charakter normatywny Kodeksu etyki lekarskiej - pisze mec. Gabriela Morawska-Stanecka z Kancelarii Adwokatów GMS.

Przypomnieć w tym miejscu należy, że od początku istnienia Kodeksu etyki pojawiały się wątpliwości, czy stanowi on źródło prawa, czy jest jedynie zbiorem norm deontologicznych.

Rozwiązaniem tego problemu zajmował się kilkakrotnie Trybunał Konstytucyjny, który w postanowieniu z 7 października 1992 r. (U. 1/92, OTK 1992, nr 2, poz.38) uznał, że Kodeks etyki lekarskiej nie jest źródłem prawa w rozumieniu Konstytucji RP, jego normy mają charakter norm deontologicznych, jednak mogą dookreślać treść norm prawnych, zawartych w ustawie o izbach lekarskich.

Trybunał doprecyzował

Taki pogląd jest nadal aktualny, choć w późniejszych orzeczeniach Trybunał doprecyzował, iż normy deontologiczne, zawarte w Kodeksie etyki, pełnią rolę pomocniczą i doprecyzowują normy prawne, zawarte w ustawach. Należy wszakże pamiętać, że przepisy dotyczące odpowiedzialności zawodowej lekarzy nie zawierają enumeratywnego katalogu przewinień zawodowych, jednak są w nich wymienione sankcje karne za zachowania sprzeczne z zasadami etyki.

Warto zwrócić również uwagę, że nie zawsze naruszenie zasad etyki zawodowej jest deliktem prawnym. Oznacza to, że odpowiedzialność za zachowanie lekarza, godzące w wartości etyczne, może mieć szerszy charakter niż odpowiedzialność karna sensu stricto.

Jako przykład obrazujący takie działanie norm deontologicznych można wskazać sprawy lekarzy prezentujących swe usługi jako "specjaliści medycyny estetycznej", podczas gdy rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 2 stycznia 2013 r. w sprawie specjalizacji lekarzy i lekarzy dentystów (Dz. U. z 2013 r., poz. 26 ze zmianami) nie zawiera w swym wykazie takiej specjalizacji lekarskiej.

Tego typu prezentacja działalności narusza przepisy ar t. 63 ust.1 i ar t. 66 ust.4 Kodeksu etyki lekarskiej, nie stanowi jednak występku w rozumieniu prawa karnego. Oznacza to, że za takie przewinienie zawodowe lekarz odpowiadał będzie jedynie przed sądem lekarskim.

W trakcie panelu poświęconego etyce zawodowej nie można było pominąć pytania o rolę prawnika-specjalisty w szpitalu. W jaki sposób może on pomóc lekarzom w przestrzeganiu norm

etycznych i prawnych? Odpowiedź zdaje się być oczywista, lecz w rzeczywistości wcale taką nie jest.

Prawo medyczne w Polsce

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH