Prawnicy nie odmawiają

Najwięcej kandydatów do pracy w komisjach ds. orzekania o zdarzeniach medycznych przedstawiło środowisko prawnicze. Mniej, ale wystarczająco, by komisje mogły pracować - środowisko medyczne. Najmniej kandydatur nadeszło od organizacji działających na rzecz pacjenta. W niektórych województwach dwie lub cztery, podczas gdy do prac komisji potrzebnych jest sześciu przedstawicieli.

W skład wojewódzkich komisji ds. orzekania o zdarzeniach medycznych wchodzić będzie 16 członków. Po jednym członku powołają minister właściwy do spraw zdrowia i rzecznik praw pacjenta. Pozostałych czternastu wybierze wojewoda.

Do końca roku

Na ich powołanie ma czas nie później niż do 31 grudnia 2011 r. Tymczasem nieliczne kandydatury zgłoszone przez organizacje społeczne działające na rzecz praw pacjenta nie pozwalają wybrać wymaganych 6 członków, reprezentujących w komisjach to środowisko.

W skład komisji wchodzić mają: r 4 osoby powołane spośród kandydatów zgłoszonych przez samorządy zawodowe lekarzy, lekarzy dentystów, pielęgniarek i położnych, r 4 powołane spośród kandydatów zgłoszonych przez samorząd zawodowy adwokatury oraz samorząd radców prawnych, r 6 członków zgłoszonych przez organizacje pacjentów działające na terenie województwa (powołani muszą posiadać wykształcenie w dziedzinie nauk medycznych lub prawnych).

Kandydatury na członków komisji ds. orzekania o zdarzeniach medycznych urzędy wojewódzkie przyjmowały do końca września 2011 roku. Jednak nadal czekają na kandydatów organizacji pacjenckich.

Najwięcej kandydatur przedstawiło środowisko prawnicze. W województwie mazowieckim, gdzie nadesłano najwięcej aplikacji w całej Polsce (97 zgłoszeń), z Okręgowej Rady Adwokackiej i Okręgowej Izby Radców Prawnych wpłynęło odpowiednio 38 i 35 kandydatur. W województwie dolnośląskim chętnych do pracy w komisji jest 17 prawników, w łódzkim 26, w zachodniopomorskim 36, w wielkopolskim 7, a w podlaskim 14.

Niewielu kandydatów, ale wystarczająco, by zaspokoić potrzeby komisji, wystawiło środowisko medyczne. Na Dolnym Śląsku samorządy zawodowe lekarzy i lekarzy dentystów, pielęgniarek i położnych oraz diagnostów laboratoryjnych zgłosiły 10 kandydatów. W województwie świętokrzyskim - 23, w wielkopolskim, lubelskim i łódzkim po 11, w zachodniopomorskim 15, w mazowieckim i małopolskim po 10, ale już w podlaskim chętnych do pracy w komisji było jedynie 5 osób.

Najgorzej wygląda sytuacja w przypadku kandydatów zgłoszonych przez organizacje pacjentów. Urzędy mają nadzieję, że chociaż po czasie, to oferty jeszcze wpłyną. Problemu nie będzie w niewielu województwach.
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH