Od 20 sierpnia Narodowy Fundusz Zdrowia udostępnia możliwość korzystania z usługi sieciowej do testowania weryfikacji statusu ubezpieczeniowego pacjenta na podstawie numeru PESEL.

Usługa dostępna jest pod adresem https://ewus.nfz.gov.pl i pozwala na testowanie komunikatów XML, umożliwiających przesłanie zapytania oraz otrzymanie automatycznej odpowiedzi o statusie uprawnienia osoby identyfikującej się numerem PESEL przesłanym w zapytaniu - informuje NFZ w komunikacie dla twórców oprogramowania świadczeniodawców.

Fundusz podkreśla, że obecnie adres https://ewus.nfz.gov.pl jest przeznaczony jedynie do testowania komunikacji pomiędzy oprogramowaniem świadczeniodawcy a systemem NFZ. Pod tym adresem nie ma możliwości sprawdzenia statusu uprawnienia do świadczeń opieki zdrowotnej.

Dla twórców oprogramowania

Wersja testowa systemu weryfikacji statusu ubezpieczeniowego pacjentów jest na obecnym etapie przeznaczona dla twórców oprogramowania stosowanego w placówkach medycznych.

Trwają prace nad dopracowaniem całego systemu.

Przypomnijmy, że Senat na początku sierpnia br. zaakceptował projekt odpowiedniej zmiany w ustawie o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.

Zgodnie z informacją udostępnioną przez Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji, projekt czeka teraz na podpis prezydenta.

Nowelizacja zakłada, że wystarczy PESEL i dowód osobisty, prawo jazdy, albo paszport, by potwierdzić, że mamy prawo do opieki zdrowotnej ze środków publicznych. Dzięki wymianie informacji pomiędzy Centralnym Wykazem Ubezpieczonych, który posiada NFZ, a rejestrami ZUS-u i KRUS- -u w recepcji szpitala lub przychodni będzie można sprawdzić online, czy pacjent jest ubezpieczony. Nie będzie potrzebny druk RMUA (choć nadal będzie ważny, podobnie jak np. legitymacja rencisty i inne dokumenty uprawniające do świadczeń).

Głównym celem projektu jest uporządkowanie systemu potwierdzania uprawnienia do świadczeń zdrowotnych. W ten sposób także zdejmie się z lekarzy odpowiedzialność za sprawdzanie, czy pacjent jest uprawniony do leczenia w ramach publicznych składek.

Gdyby system nie potwierdził

prawa do świadczeń, mimo że je mamy (może się tak zdarzyć np. wtedy, gdy pracodawca nie zgłosił pracownika do ubezpieczenia), będziemy mogli złożyć oświadczenie. Będzie ono honorowane, ale gdybyśmy oświadczyli nieprawdę, zostaniemy obciążeni kosztami świadczenia.

Projekt powstał we współpracy z Ministerstwem Zdrowia, Narodowym Funduszem Zdrowia, Zakładem Ubezpieczeń Społecznych i Kasą Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego i był konsultowany m.in. z Głównym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych.

Sejmowa Komisja Zdrowia wniosła do niego poprawkę - przesunęła start systemu z 1 września 2012 r. na 1 stycznia 2013 roku. Pozwoli to na uporządkowanie danych w rejestrach i da więcej czasu na testy.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH