Koszty funkcjonowania i rozwoju systemu JGP ponosić będą świadczeniodawcy

Czy wprowadzenie systemu Jednorodnych Grup Pacjentów było wsparte przygotowaniem informatycznym świadczeniodawców? Jakie są, niedostrzegalne, zalety gruperów? Czy tzw. optymalizatory JGP to narzędzie pożyteczne? Co dalej z Rejestrem Usług Medycznych? To tylko niektóre z wielu wątków poruszanych podczas (prawie) okrągłego stołu informatycznego w trakcie IV Forum Rynku Zdrowia.
Jacek Grabowski, wiceprezes NFZ, przyznał, że wdrożenie (a właściwie zainicjowanie wdrożenia) systemu rozliczeń świadczeń medycznych w ramach JGP od strony informatycznej nie było wolne od błędów, co potwierdza ok. 1,9 tys. uwag zgłoszonych wobec systemu przez jego użytkowników.
- Chciałbym mieć dwa lata na wprowadzenie w życie systemu, ale nie mieliśmy tyle czasu... - przyznał Jacek Grabowski.
- Cieszę się, że system JGP zaistniał, bo to jest kontynuacja naszej koncepcji, chociaż tempo jego wdrażania jest trochę za szybkie, ale mimo wszystko, gratuluję! - cieszył się poseł Andrzej Sośnierz, były prezes NFZ.
- Do dziś nie wiemy, jakim cudem udało nam się to wdrożenie - przyznał szczerze, chyba w imieniu wszystkich dyskutantów, Krzysztof Groyecki, wiceprezes ABG SA.
Wiceprezes Grabowski uznał (i nikt de facto mu nie zaprzeczał), że gruper jako narzędzie do rozliczania się z płatnikiem sprawdził się w boju. Oczywiście, gruper, jak i cały system, wciąż musi być modyfikowany w oparciu o doświadczenia płynące z jego użytkowania (pierwsza modyfikacja - już w listopadzie). Okazuje się, że wprowadzenie JGP wraz z narzędziami informatycznymi wszyscy uczestnicy informatycznego panelu - bez względu na to, kim są i czym się zajmują, uznali za konieczne, potrzebne i trafione, acz nie pozbawione błędów.

Optymalizator i gruper edukują

Optymalizatory to swoistego rodzaju kalkulatory pozwalające za wykonaną procedurę uzyskać od NFZ więcej, niżby to wynikało z obliczeń grupera.
Szefowie firm informatycznych, politycy, dyrektorzy czołowych polskich szpitali dostrzegli w używaniu obu narzędzi...
walory edukacyjne.
- Lekarze sprawdzają teraz wnikliwie wprowadzane dane - przyznała Renata Ruman-Dzido, dyrektorka Szpitala Wojewódzkiego w Opolu.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH