Prawdziwi zwycięzcy

23 września br. podczas gali finałowej podsumowano drugą edycję konkursu Zdrowa Gmina.

Najlepsze okazały się gminy z województw: mazowieckiego, opolskiego i lubelskiego. Dzięki ich aktywności w środowiskach lokalnych w zakresie szerzenia świadomości profilaktyki w onkologii w trakcie konkursu z bezpłatnych badań profilaktycznych skorzystało o blisko 35 tys. osób więcej niż przed rozpoczęciem programu.

Wśród laureatów znalazła się gmina Domanice z Mazowsza (pierwsze miejsce), Bierawa z opolskiego (drugie) i Krzywda z lubelskiego (trzecie miejsce).

Aby nie było za późno

Te właśnie samorządy zanotowały najwyższy wzrost zgłaszalności na badania profilaktyczne oraz nadesłały najciekawsze autorskie opisy projektów działań promujących profilaktykę nowotworową z wykorzystaniem nagród finansowych: głównej w wysokości 100 tys. zł i dwóch kolejnych w wysokości 50 tys. i 25 tys. zł. Zwycięzcy otrzymali także tytuł "Zdrowej Gminy".

Każdego roku ponad 30 tys. osób dowiaduje się, że ma raka piersi, szyjki macicy i jelita grubego. U trzech czwartych spośród nich choroba zostaje wykryta wówczas, gdy rak jest tak zaawansowany, że na leczenie ratujące życie jest już za późno.

Prof. Janusz Meder, prezes Polskiej Unii Onkologii, zaznaczył, że celem konkursu Zdrowa Gmina jest wzrost świadomości społeczeństwa dotyczący chorób nowotworowych.

- Mam nadzieję na kontynuację tej wielkiej kampanii, zapoczątkowanej w ubiegłym roku programem pilotażowym dotyczącym województwa mazowieckiego.

Wyniki pierwszej edycji pokazały wyraźnie, że edukowanie społeczeństwa na bazie samorządów lokalnych daje wymierne korzyści. Naszym marzeniem była realizacja takiej właśnie idei: wiedza płynie nie z oficjalnych komunikatów, ale przekazuje ją wójt, ksiądz, lekarz i nauczyciel - mówił prof. Meder.

- Ufam, że następna edycja konkursu, rozszerzona o kolejne województwa, spotka się z równie dużym zainteresowaniem ze strony władz samorządowych.

Prawdziwymi zwycięzcami tego konkursu są osoby, które poddały się badaniom profilaktycznym - dodał prezes Polskiej Unii Onkologii.

Odwrócić niekorzystny trend

Przewodniczący sejmowej Komisji Zdrowia w parlamencie mijającej kadencji, poseł Bolesław Piecha (PiS) podkreślił, że liczy na to, iż dzięki lokalnym inicjatywom uda się odwrócić niekorzystny trend, jakim jest wysoka śmiertelność z powodu chorób nowotworowych.
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH