Prawda o naszych dzieciach: mogą żyć krócej niż my

Pesymistyczne prognozy na rok 2030 przewidują, że ponad połowa dorosłego społeczeństwa będzie otyła, a 11% z tej populacji może zmagać się z otyłością olbrzymią. Tak ma być za kilkanaście lat, a więc sprawa dotyczy dzisiejszych dzieci. Jest tak źle, że polscy specjaliści rozważają stosowanie u nich chirurgii bariatrycznej.

Jak tłumaczy dr Paweł Matusik, adiunkt w Katedrze i Klinice Pediatrii i Endokrynologii Dziecięcej, Wydziału Lekarskiego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, jeśli porównamy liczbę kalorii przyjmowanych przez dziecko karmione piersią z tym, które jest karmione po 8 miesiącach od urodzenia mieszanką sztuczną zgodnie z zaleceniami pediatrów, okazuje się, że to drugie dziecko zjada dodatkowe 30 tys. kalorii w stosunku do tego, które jest karmione piersią.

- Przeliczono, że jest to 120 batoników Mars. To średnio 4 batony na każdy tydzień życia dziecka! - alarmował dr Matusik podczas odbywającej się w Katowicach (19-20 września br.) konferencji "Otyłość wieku rozwojowego - od przyczyn do konsekwencji. Rola chirurgii bariatrycznej w leczeniu otyłości u dzieci".

Konferencję zorganizowały Katedra i Klinika Pediatrii i Endokrynologii Dziecięcej oraz Klinika Chirurgii i Urologii Dziecięcej Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. To pierwsze tego typu wydarzenie naukowe w Polsce.

Winne nie geny, ale nawyki żywieniowe

Prof. Magdalena Olszanecka-Glinianowicz, prezes Polskiego Towarzystwa Badań nad Otyłością, kierownik Zakładu Promocji Zdrowia i Leczenia Otyłości Katedry Patofizjologii SUM zaznacza, że według szacunków, w Polsce każdego roku będzie przybywać 400 tys. dzieci z nadwagą i otyłością, w tym 80 tys. z otyłością. W Europie będzie to 1,3 mln dzieci z nadwagą i otyłością, w tym 300 tys. dzieci z otyłością.

- Dzieci żyją coraz gorzej. Pokolenie obecnych nastolatków będzie żyć krócej niż pokolenie ich rodziców - ostrzegała podczas konferencji prof. Olszanecka- Glinianowicz. Podkreśliła, że tendencja do bycia otyłym wzrasta do 80%, jeśli oboje rodzice są otyli. Wskazuje się przy tym bardzo często na kwestię "dziedziczenia genów otyłości".

- Tymczasem dziedziczy się głównie nawyki żywieniowe i te związane z aktywnością fizyczną. Bardzo rzadko dziecko żyje inaczej niż rodzice. Dodatkowo skuteczność leczenia nadwagi i otyłości wśród dzieci nie jest zbyt wysoka - wskazała.

Skąd ta otyłość?

Dr Paweł Matusik, mający 12-letnie doświadczenie pracy w Poradni Metabolicznej Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka, mówiąc o otyłości dziecięcej, podkreślił, że ma ona swoje konkretne przyczyny.

Pr z y toc z ył pr z ykład ciężarnej z masą BMI 36, przyrostem masy ciała w ciąży na poziomie 35 kg, z cukrzycą ciężarnych i wykonanym ze względu na masę ciała cesarskim cięciem, k tóra rodzi dziecko z masą ciała urodzeniową nadmierną w s tosunku do w ieku ciążowego.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH