Organizacja Pracodawcy RP przekonuje, że outsourcing w diagnostyce laboratoryjnej nie jest zły, jeśli jest wyższej jakości i w dodatku przynosi szpitalowi oszczędności. Nie ma bowiem żadnego uzasadnienia posiadania własnego laboratorium, jeśli ze względu na skalę działania czy też brak środków na inwestycje jest ono niższej jakości.

Problemem polskiej diagnostyki jest brak obowiązku posiadania certyfikatów jakości, a nie kwestia outsourcingu badań poza struktury szpitali. Od jakości badań zależy bowiem bezpieczeństwo pacjentów, a ono jest najważniejsze - argumentują Pracodawcy RP.

Nie marnujmy pieniędzy

Organizacja zwraca uwagę, że zamknięcie możliwości outsourcingu laboratoriów doprowadzi do marnowania pieniędzy, a co gorsza - może obniżyć jakość usług laboratoryjnych w Polsce. W opinii Pracodawców RP należy rozmawiać o jakości w diagnostyce, o jej rzetelnym i konsekwentnym sprawdzaniu, o wdrażaniu europejskich cer tyf ikatów - i w tym kontekście o rzetelności wyników badań i bezpieczeństwie pacjentów.

Za skrajnie niesprawiedliwe i krzywdzące organizacja uważa zestawianie informacji o alarmująco niskim poziomie świadczonych usług diagnostycznych z informacjami o powierzaniu laboratoryjnej obsługi publicznych szpitali podmiotom prywatnym.

Jak komentują eksperci Pracodawców RP, takie zestawienie może wzbudzać u klientów laboratoriów prywatnych, jak również u pacjentów publicznych szpitali, nieuzasadnione obawy o rzetelność informacji pozyskiwanych w drodze badań laboratoryjnych. Tym samym pacjenci zaczną się niepokoić o trafność stawianych im diagnoz.

Coś znacznie więcej niż oszczędności

- Tymczasem, wbrew sugestiom przedstawicieli samorządu diagnostów laboratoryjnych oraz konsultanta krajowego, przyczyną powierzania obsługi laboratoryjnej przez szpitale podmiotom prywatnym nie jest wyłącznie poszukiwanie oszczędności, ale podwyższenie jakości świadczonych usług - zaznaczają w swoim stanowisku przedstawiciele Pracodawców RP.

Dodają: - Najlepszym dowodem na wysoki poziom diagnostyki laboratoryjnej świadczonej przez podmioty prywatne jest fakt, iż spośród 11 laboratoriów akredytowanych przez Polskie Centrum Akredytacji w zakresie normy ISO 15189 aż 9 należy do podmiotów prywatnych.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH