Prać i gotować czy zlecić i kontrolować?

Był czas, kiedy szpitale likwidowały własne pralnie i kuchnie, żeby w zwolnionych pomieszczeniach rozwijać działalność leczniczą. Teraz, gdy rosną koszty pracy, wiele placówek myśli o reaktywowaniu tej działalności i uniezależnieniu się od outsourcingu.

Szpital Specjalistyczny w Kościerzynie ma dużą pralnię. Kiedyś świadczył usługi pralnicze dla lecznic z Trójmiasta, które pozamykały pralnie. Okazało się, że odległości były zbyt duże, żeby kontynuować opłacalną współpracę. Dodatkowo w przypadku szpitali transporty musiały być częste, a wymagania były coraz wyższe.

- Ostatecznie to konkurencja zajęła nasze miejsce na rynku usług pralniczych Trójmiasta. Obecnie ze szpitalami współpracujemy w niewielkim zakresie - tłumaczy Tomasz Miłosławski, dyrektor do spraw administracyjno-eksploatacyjnych szpitala w Kościerzynie.

Dyrekcja szpitala stanęła przed problemem wykorzystania mocy przerobowych dużej pralni. - Postanowiliśmy specjalizować się w obsłudze hoteli, ośrodków wypoczynkowych, obiektów gastronomicznych, a także placówek medycznych - opowiada dyrektor i dodaje, że szpital ma podpisane umowy na usługi z podmiotami zewnętrznymi.

Wykorzystano fakt, że Kościerzyna leży w południowej części Pojezierza Kaszubskiego. Otoczona jest jeziorami. Dzięki walorom krajobrazowym miasto jest popularnym centrum turystycznym. Na usługi pralnicze, z uwagi na obecność turystów, jest zapotrzebowanie. Ma ono jednak charakter sezonowy, więc trzeba szukać nowych klientów.

Zarobić na praniu

Szpital Specjalistyczny w Kościerzynie zamieścił w internecie ogłoszenie, że oferuje "kompleksowe usługi w zakresie prania zarówno dla klientów instytucjonalnych, jak i indywidualnych". Proponuje im: odbiór i dowóz zamówienia własnym transportem, czyszczenie chemiczne, znakowanie pościeli i odzieży na życzenie, pakowanie w folię, nawijanie obrusów na rolki, a nawet drobne usługi krawieckie.

- Pralnia ma już swoje lata, ale od strony technologicznej staramy się utrzymać ją na wysokim poziomie. Dysponujemy nowoczesnymi maszynami pralniczymi. Zarówno wyposażenie, jak i wykorzystywane środki piorące spełniają międzynarodowe normy oraz posiadają atesty Państwowego Zakładu Higieny - zapewnia Tomasz Miłosławski i wskazuje, że świadczenie usług zewnętrznym podmiotom daje możliwość rekompensowania kosztów ponoszonych przez szpital. - Dzięki temu mamy dodatkowe środki - tłumaczy zastępca dyrektora kościerskiego szpitala.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH