Pozycja leków generycznych w Polsce

DR ANDRZEJ KRASKA, dyrektor ds. sprzedaży IMS Poland

Polski rynek farmaceutyczny charakteryzuje się jednym z największych udziałów leków odtwórczych (generycznych) w Europie. Przez ostatnie 5 lat kształtuje się on w granicach 60-62% wartościowo i 75% ilościowo. Dla porównania - w innych krajach Unii Europejskiej udział wartościowy jest znacznie mniejszy. Na przykład w Czechach wynosi on 48%, na Słowacji 44%, w Wielkiej Brytanii 39%, a w Hiszpanii zaledwie 29%. Średni udział w całej UE sięga poziomu 37,6%.

Jeżeli zastosujemy wspólny przelicznik walutowy (tzw. LEUR - waluta lokalna przeliczona na euro), okazuje się, że zajmujemy drugie miejsce w Europie (zaraz za Rosją) pod względem udziału generyków w rynku farmaceutycznym. Na drugim końcu skali są takie kraje, jak Luksemburg, Irlandia i Grecja (odpowiednio 23%, 25% i 29%). Pełen obraz przedstawia wykres nr 1 (kalkulacja w przeliczeniu na tzw. standard unit, czyli najniższą jednostkę dawkowania leku, np. 1 tabletka, 1 ampułka).

Równie ciekawa jest analiza cenowa leków oryginalnych i generycznych. W Polsce, podobnie jak w większości krajów, leki generyczne są tańsze i często ich cena stanowi limit refundacyjny. Jak wiemy, siła nabywcza polskiego społeczeństwa pozostaje ciągle daleko w tyle za Unią Europejską i nawet bardzo niewielkie różnice cenowe odgrywają ogromną rolę w decyzji o zakupie konkretnego preparatu.

Kolejny wykres przedstawia różnice między uśrednionymi cenami generyków i produktów oryginalnych w wybranych krajach europejskich (podobnie jak poprzednio przeliczone na 1 standard unit w LEUR). Zwraca uwagę fakt, jak nieduże są te wartości w Polsce.

Dynamika rozwoju rynku od lat związana jest ściśle z polityką refundacyjną Ministerstwa Zdrowia. Wystarczy spojrzeć na kolejny wykres, który przedstawia dynamikę wzrostów/spadków obydwu segmentów liczoną rok do roku. Zwracają uwagę dwa momenty w historii list refundacyjnych. Rok 2003 był rokiem, kiedy to przez wiele miesięcy zapowiadano wprowadzenie nowych list refundacyjnych, anonsując "istotne zmiany", co społeczeństwo zinterpretowało jako podwyżki cen. Jak pamiętamy, zakończyło się to małą paniką rynkową, wykupywaniem wielu leków oryginalnych na zapas i w efekcie ich wzrost sprzedaży przekroczył wzrosty leków odtwórczych.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH