Inwestor Interhealth Canada Limited i przedstawiciele banków podpisali 12 listopada br. dokumenty określające sposób kredytowania budowy szpitala w Żywcu, w ramach formuły PPP. To pierwsza realizowana w taki sposób budowa lecznicy w kraju.
Zostały również przyjęte przez powiat główne warunki umowy bezpośredniej. InterHealth Canada, EBOiR oraz Biz Bank negocjowały warunki przez 3 miesiące, od dnia uzyskania wstępnej zgody banków - podano w komunikacie dla prasy przekazanym przez InterHealth Canada.
Budowa nowego szpitala powiatowego rozpocznie się po sfinalizowaniu tworzenia dokumentacji oraz procesu zamknięcia finansowego. Obiekt będzie gotowy na przyjęcie pacjentów w 2017 roku.
EBOiR oraz FM Bank PBP (Biz Bank) zatwierdziły warunki finansowania nowego żywieckiego szpitala w formule PPP polegającej na: zaprojektowaniu, budowie, wyposażeniu, świadczeniu usług medycznych oraz transferze. Jest to przełomowa transakcja dla partnerstwa publiczno-prywatnego w ochronie zdrowia.
Nie warto było remontować
Szpital powiatowy budowany w Żywcu będzie pierwszym w kraju tak dużym przedsięwzięciem w sektorze zdrowia realizowanym w formule zintegrowanego PPP (infrastruktura oraz świadczenie usług medycznych).
Przypomnijmy, że Starostwo Powiatowe w Żywcu musiało zdecydować się na budowę nowego szpitala, bo starego, przeszło stuletniego, nie warto było remontować. Koszty modernizacji przekroczyłyby wartość wybudowania od podstaw nowego obiektu. Ponieważ w samorządowej kasie nie było pieniędzy, w starostwie postanowiono poszukać inwestora i wybudować nową lecznicę w oparciu o formułę partnerstwa publiczno-prywatnego (PPP).
Na inwestora wybrano firmę InterHealth Canada, specjalizującą się w zarządzaniu międzynarodowymi projektami i inwestycjami w sektorze publicznej opieki zdrowotnej. Podobne zadania firma realizowała w Wielkiej Brytanii, Zjednoczonych Emiratach Arabskich i Kuwejcie.
Umowa partnerska dotycząca budowy i zarządzania nowym szpitalem w Żywcu została zawarta przez powiat i prywatnego inwestora we wrześniu 2011 r. Padły deklaracje, przygotowywano pozwolenie na budowę, ale cały czas nie było jasne, czy inwestycję uda się sfinansować. Jedną z głównych przeszkód był brak państwowych lub samorządowych gwarancji dla kredytowania budowy szpitala powstającego w formule PPP oraz brak gwarancji wieloletniego kontraktu z NFZ.
Kalkulacja ryzyka
Staraniom powiatu o wybudowanie szpitala w formule PPP uważnie przyglądały się inne samorządy; także organy kontrolne. W opublikowanym w 2012 roku protokole pokontrolnym Delegatura Najwyższej Izby Kontroli w Katowicach pozytywnie oceniła działania Starostwa Powiatowego w Żywcu dotyczące budowy nowego szpitala powiatowego w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego (PPP).
- « POPRZEDNIA
- 1
- 2
- NASTĘPNA »
- 08:54 Eksperci: stwardnienie rozsiane nie oznacza niepełnosprawności
- 08:28 Sejm przyjął informację nt. realizacji Karty Praw Osób Niepełnosprawnych
- 08:01 AOTMiT: kolejne posiedzenie Rady Przejrzystości 25 lutego
- 07:32 Bielsko-Biała: sześciu wykonawców chętnych na rozbudowę szpitala
- 06:00 Doktor Google będzie miał wreszcie konkurenta w certyfikowanym portalu dla pacjentów?
- ŚR, 21:20 Korpus kontrolerski NFZ coraz bliżej. Czy to dobra zmiana?
- ŚR, 21:00 Badania: toczeń ma związek z bakteriami jelitowymi
- 1 Korpus kontrolerski NFZ coraz bliżej. Czy to dobra zmiana?
- 2 Pacjenci skarżą się, że terminy planowanych przyjęć zbyt często są przekładane
- 3 Ministerstwo Zdrowia: e-skierowania pozwolą na lepsze wykorzystanie zasobów i monitorowanie kolejek
- 4 Resort zdrowia chce ulepszyć proces "przewidywania zła" u sprawców przestępstw. Czy to realne?
- 5 Likwidacja NFZ? Wiceminister zdrowia: nie planujemy, ale chcemy...
- 6 Kraków: od 1 września zakaz palenia węglem i drewnem także w kominkach i ciężkich grillach
- 7 Bydgoszcz: konflikt w szpitalu. Nagranie rozmowy dyrektora ze związkowcem odsłuchały tysiące osób
Newsletter
Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku
Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+
Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze
Follow @rynekzdrowiaRSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych