Inwestor Interhealth Canada Limited i przedstawiciele banków podpisali 12 listopada br. dokumenty określające sposób kredytowania budowy szpitala w Żywcu, w ramach formuły PPP. To pierwsza realizowana w taki sposób budowa lecznicy w kraju.

Zostały również przyjęte przez powiat główne warunki umowy bezpośredniej. InterHealth Canada, EBOiR oraz Biz Bank negocjowały warunki przez 3 miesiące, od dnia uzyskania wstępnej zgody banków - podano w komunikacie dla prasy przekazanym przez InterHealth Canada.

Budowa nowego szpitala powiatowego rozpocznie się po sfinalizowaniu tworzenia dokumentacji oraz procesu zamknięcia finansowego. Obiekt będzie gotowy na przyjęcie pacjentów w 2017 roku.

EBOiR oraz FM Bank PBP (Biz Bank) zatwierdziły warunki finansowania nowego żywieckiego szpitala w formule PPP polegającej na: zaprojektowaniu, budowie, wyposażeniu, świadczeniu usług medycznych oraz transferze. Jest to przełomowa transakcja dla partnerstwa publiczno-prywatnego w ochronie zdrowia.

Nie warto było remontować

Szpital powiatowy budowany w Żywcu będzie pierwszym w kraju tak dużym przedsięwzięciem w sektorze zdrowia realizowanym w formule zintegrowanego PPP (infrastruktura oraz świadczenie usług medycznych).

Przypomnijmy, że Starostwo Powiatowe w Żywcu musiało zdecydować się na budowę nowego szpitala, bo starego, przeszło stuletniego, nie warto było remontować. Koszty modernizacji przekroczyłyby wartość wybudowania od podstaw nowego obiektu. Ponieważ w samorządowej kasie nie było pieniędzy, w starostwie postanowiono poszukać inwestora i wybudować nową lecznicę w oparciu o formułę partnerstwa publiczno-prywatnego (PPP).

Na inwestora wybrano firmę InterHealth Canada, specjalizującą się w zarządzaniu międzynarodowymi projektami i inwestycjami w sektorze publicznej opieki zdrowotnej. Podobne zadania firma realizowała w Wielkiej Brytanii, Zjednoczonych Emiratach Arabskich i Kuwejcie.

Umowa partnerska dotycząca budowy i zarządzania nowym szpitalem w Żywcu została zawarta przez powiat i prywatnego inwestora we wrześniu 2011 r. Padły deklaracje, przygotowywano pozwolenie na budowę, ale cały czas nie było jasne, czy inwestycję uda się sfinansować. Jedną z głównych przeszkód był brak państwowych lub samorządowych gwarancji dla kredytowania budowy szpitala powstającego w formule PPP oraz brak gwarancji wieloletniego kontraktu z NFZ.

Kalkulacja ryzyka

Staraniom powiatu o wybudowanie szpitala w formule PPP uważnie przyglądały się inne samorządy; także organy kontrolne. W opublikowanym w 2012 roku protokole pokontrolnym Delegatura Najwyższej Izby Kontroli w Katowicach pozytywnie oceniła działania Starostwa Powiatowego w Żywcu dotyczące budowy nowego szpitala powiatowego w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego (PPP).

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH