W Regionalnych Programach Operacyjnych na ochronę zdrowia przeznaczono łącznie ponad 618 mln euro ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Jak dowiadujemy się w Ministerstwie Rozwoju Regionalnego, do 12 września br. podpisano umowy na kwotę 549,7 mln euro, co oznacza, że środki zostały dotychczas wykorzystane w 89%.

Jak informuje nas Stanisław Krakowski z wydziału prasowego Ministerstwa Rozwoju Regionalnego, dotacje w obszarze ochrony zdrowia były przeznaczane głównie na projekty związane z zakupem nowoczesnego sprzętu diagnostycznego oraz z budową i modernizacją infrastruktury ochrony zdrowia.

Duże zróżnicowanie

Z danych MRR wynika, że największe środki w ramach dotacji dla ochrony zdrowia trafiły do województw: małopolskiego (70,4 mln euro) oraz mazowieckiego (64,26 mln euro). Najmniej przypadło w udziale najmniejszym regionom: opolskiemu (11,3 mln euro) oraz lubuskiemu (14,6 mln euro).

Ogólny procent wykorzystania środków jest wysoki, ale w poszczególnych województwach wskaźnik ten jest zróżnicowany.

O ile w kilku regionach przekroczono nawet kwoty przewidziane do wydania na inwestycje w ochronie zdrowia, to są i takie, gdzie wydano niespełna 60% bądź niewiele ponad 70%.

Najsłabiej wykorzystuje dostępną alokację na infrastrukturę ochrony zdrowia województwo podlaskie. Pieniądze przeznaczone na inwestycje w tym regionie to 26,6 mln euro, tymczasem wartość podpisanych umów w obszarze ochrony zdrowia nie przekracza 15,6 mln euro (około 59% wykorzystania środków). Z wydawaniem unijnych pieniędzy na zdrowie słabiej radzi sobie także woj. kujawsko-pomorskie (około 73% wykorzystanych środków) oraz świętokrzyskie (około 76 %).

Liderzy

Dla odmiany w czterech województwach wartość podpisanych umów na dotacje unijne przekroczyła dostępną alokację na infrastrukturę ochrony zdrowia:
  • 107% środków wykorzystało śląskie (łącznie ponad 35 mln euro)
  • 104% - lubuskie (15,2 mln euro)
  • 102% - zachodniopomorskie (34,7 mln euro)
  • 100,6% - Opolskie (11,38 mln euro).
Z wydawaniem unijnych pieniędzy nie mają również problemu w pomorskim (97,8%; 33,6 mln euro) oraz na Mazowszu (93,4%; 60 mln euro).

Tak inwestują

Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych (MJWPU) informuje, że w samej tylko stolicy do dofinansowania wyłoniono 18 projektów o łącznej wartości 94 mln zł (całkowita kwota dofinansowania przekracza 70 mln zł).

38 mln zł wesprze 8 projektów związanych z informatyzacją obsługi pacjentów. Kolejne 32,5 mln zł dofinansuje 10 warszawskich inwestycji w szpitalach i zakładach lecznictwa otwartego.

Jak dowiadujemy się w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Pomorskiego, suma środków przekazanych placówkom ochrony zdrowia na projekty związane z infrastrukturą wynosi, w przeliczeniu na złotówki, 115,1 mln zł. Największe inwestycje są na ogół realizowane w największych szpitalach regionu. Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH