Płatnik będzie dokładniej monitorował m.in. efekty zdrowotne i działania niepożądane nowoczesnych chemioterapii

NFZ zapowiada zmiany, które mają poprawić system sprawozdawczorozliczeniowy, m.in. obejmujący farmakoterapie, w tym nowoczesną chemioterapię.
- System będzie zbliżony do rejestrów i ukierunkowany na zbieranie danych dotyczących efektów zdrowotnych oraz najważniejszych zdarzeń generujących koszty - wyjaśnia Rafał Zyśk, dyrektor departamentu gospodarki lekami NFZ.
System monitorowania programów zdrowotnych powstanie na podobieństwo już istniejących programów: leczenia przewlekłego WZW typu B i C.
W pierwszej kolejności rozbudowa monitoringu będzie dotyczyła programu leczenia raka piersi, choroby Pompego i leczenia przewlekłych zakażeń płuc u pacjentów z mukowiscydozą. Płatnik rozszerzy także działania w zakresie monitorowania działań niepożądanych oraz finansowania leczenia ich skutków w kolejnych programach terapeutycznych.
- W 2008 r. roku wprowadziliśmy odrębne finansowanie leczenia działań niepożądanych III i IV stopnia w chemioterapii - przypomina Rafał Zyśk.
Zdaniem szefa "lekowego" departamentu w NFZ, sprawozdawanie działań niepożądanych w Polsce wygląda bardzo źle. Zarówno instytucje publiczne, jak i klinicyści, mimo istniejących zapisów w prawie, nie radzili sobie z tym problemem, więc płatnik wprowadził dla działań niepożądanych III i IV stopnia odrębne finansowanie. Ok.
70 świadczeń jest powiązanych z 70 substancjami czynnymi, stosowanymi w chemioterapii.
- Dzięki temu mamy informację o realnych nakładach na leczenie działań niepożądanych - dodaje dyrektor.
Z drugiej strony pozwoli to na weryfikację nakładów ponoszonych na leczenie skutków działań niepożądanych, np. po użyciu toksycznych cytostatyków.
- W sytuacji gdy któryś z leków cytostatycznych okaże się bardzo kosztowny w obszarze działań niepożądanych, dla nas to będzie stanowiło istotny argument, by z producentem mocno negocjować cenę leku - mówi Rafał Zyśk.
Dlatego na 2009 rok Fundusz przygotował analogiczne rozwiązania dla innych programów terapeutycznych.
W 2008 roku do refundacji w ramach programu leczenia nadciśnienia tętniczego weszły takie substancje jak: sildenafil, bosentan, iloprost. Stworzono także program zapobiegania krwawieniom u dzieci z hemofilią A i B.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH