Poza zasięgiem pacjentów

Czerniak jest najbardziej agresywnym nowotworem skóry. Mimo iż występuje jedynie u 4% chorych na nowotwory skóry, jest odpowiedzialny aż za 80% zgonów pacjentów. Tylko w ciągu ostatnich 20 lat w Polsce zapadalność na ten nowotwór zwiększyła się o 300%.

Obecnie jest to 2500-3000 przypadków rocznie, z czego około 40% kończy się zgonem.

Mediana przeżycia od postawienia rozpoznania rozsiewu czerniaka to około 6 miesięcy. Jednocześnie większość wczesnych czerniaków jest wyleczona tylko za pomocą chirurgii.

Średni wskaźnik wyleczeń w Unii Europejskiej jest o 20% wyższy niż w Polsce, głównie dzięki wyższej wykrywalności czerniaków na wczesnych etapach choroby, a także - w mniejszym stopniu - lepszemu dostępowi do nowoczesnych terapii dla chorych w zaawansowanym stadium choroby.

Szansą na poprawienie statystyk

przeżyć miała być unijna rejestracja przełomowych terapii (ipilimumabu i wemurafenibu), które w leczeniu zaawansowanego czerniaka pojawiły się po raz pierwszy po ponad 30 latach. Niestety, pomimo ich rejestracji, dostęp do nowych terapii jest nadal w Polsce niemożliwy lub bardzo ograniczony. Dziś, zgodnie z obowiązującymi przepisami, w ramach chemioterapii niestandardowej można wystąpić o leczenie chorych na rozsianego czerniaka immunoterapią, czyli ipilimumabem pobudzającym komórki układu odpornościowego do walki z czerniakiem. Jednak procedura chemioterapii niestandardowej nie daje pacjentom żadnych gwarancji na uzyskanie leczenia.

Z posiadanych przez nas informacji wynika, że w 2011 roku wszystkie 40 wniosków o ipilimumab zostało odrzuconych, a w 2012 roku trzy oddziały wydały jedynie kilka zgód na leczenie i dotyczyły one tylko części terapii, co z terapeutycznego punktu widzenia uniemożliwia nam podjęcie leczenia.

Jedyną realną zmianą tej sytuacji jest wdrożenie programu lekowego, który zagwarantuje szybkie podanie leku pacjentowi. Program lekowy dla ipilimumabu został już pozytywnie zaopiniowany w sierpniu tego roku przez Agencję Oceny Technologii Medycznych. AOTM uznała wysoką skuteczność leku i przekazała do Ministerstwa Zdrowia pozytywną rekomendację.

Niestety, do tej pory nie zatwierdzono programu lekowego dla ipilimumabu, w dalszym ciągu pozostawiając decyzje terapeutyczne wojewódzkim oddziałom NFZ.

Jesteśmy o krok od zmiany tej sytuacji i udostępnienia nam lekarzom skutecznych narzędzi do walki z czerniakiem. Co więcej, pacjenci przychodząc do lekarzy, już wiedzą o możliwościach współczesnej medycyny i chcą z niej korzystać, tymczasem musimy studzić ich oczekiwania i tłumaczyć zawiłości systemu opieki zdrowotnej w Polsce.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH