Jeżeli pozytywnych rekomendacji AOTM będzie tyle, że NFZ nie będzie w stanie sfinansować zaakceptowanych terapii...

Jesteśmy w sytuacji, gdy już można zrezygnować z terapii niestandardowych, a liczba pozytywnych rekomendacji Agencji Oceny Technologii Medycznych (AOTM) nie stwarza jeszcze potrzeby prowadzenia przez departament gospodarki lekami NFZ rankingu metod leczenia przewidzianych dla programów terapeutycznych (PT). Jednak przedstawione jesienią ub.r. przez Fundusz zapowiedzi zmian w programach terapeutycznych będą realizowane - zapewnia NFZ.
- Nasze plany się nie zmieniły: będą wprowadzane nowe programy, a stare zostaną zmodyfikowane - zapewnia Rafał Zyśk, dyrektor departamentu gospodarki lekami NFZ.
Dyrektor przypomina, że listopadowym rozporządzeniem poszerzono trzy programy o nowe substancje:

  • leczenia WZW typu B lamiwudyną o substancje czynne - entekavir i adefovir,

  • leczenia RZS infliximabem o substancje czynne adalimumab i rytuksymab,

  • leczenia niedokrwistości w przebiegu przewlekłej niewydolności nerek u pacjentów niedializowanych o substancję czynną epoetin beta (PEG).

Modyfikacje

- Wkrótce pojawi się modyfikacja programu leczenia RZS, a nasze wyliczenia wskazują, że wbrew obawom nie powinno zabraknąć środków także na jego realizację - zapewnia Rafał Zyśk.
Dodatkowo planowane jest przeniesienie kilku cząsteczek z programów do katalogu chemioterapii. Na skutek negatywnych rekomendacji AOTM dla niektórych technologii lekowych realizacja programów zostanie zakończona.
- Od połowy tego roku planujemy wdrożyć nowy program związany z terapią nadciśnienia płucnego, który pilotażowo zostanie objęty systemem monitorowania dzięki aplikacji elektronicznej. Bez tego systemu nie można praktycznie ocenić, czy preparat przynosi w rzeczywistości takie korzyści, na jakie wskazują wyniki badań klinicznych.
Fundusz potwierdza także finansowanie w ramach programów innych świadczeń niezbędnych do realizacji programów: kwalifikacji pacjenta i monitorowania stanu zdrowia.
Nowe rozliczenia będą obowiązywały po wygaśnięciu aneksów do umów dotychczas obowiązujących.

Efekty więcej niż zadowalające

Na rozpatrzenie czekają kolejne cząsteczki, a ich wprowadzenie jest uzależnione jedynie od pozytywnej lub negatywnej rekomendacji AOTM. Poszerzone zostaną obecnie istniejące programy, ale powstaną też zupełnie nowe.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH