Powstanie obywatelski parlament seniorów

W Holandii już w latach 90. przygotowano założenia polityki senioralnej i traktowania seniorów podmiotowo pod kątem opieki zdrowotnej, społecznej i aktywności zawodowej, kulturalnej i edukacyjnej.

Polska tak naprawdę "obudziła się" w roku 2012, czyli w Europejskim Roku Aktywności Osób Starszych, ogłoszonym przez UE. W Polsce mieliśmy też wtedy rok Uniwersytetów III Wieku i dużo wydarzeń na szczeblu centralnym. To był początek polityki senioralnej, zdefiniowanej w uchwale Rady Ministrów jako współtworzenie rozwiązań na rzecz zdrowego i godnego starzenia się.

Taki jest też cel powołanej 9 maja br. najmłodszej stałej komisji sejmowej. Jej unikalność polega na interdyscyplinarności, nie jest podporządkowana jednemu ministrowi, nie zajmuje się jednym obszarem tematycznym, ale wchodzi w różne przestrzenie, które dotyczą osób starszych. Dotychczas odbyło się 8 posiedzeń, na których zajmowaliśmy się teleopieką i telediagnostyką, chorobami otępiennymi i znaczeniem tzw. srebrnej gospodarki.

Wśród seniorów są osoby entuzjastycznie nastawione do życia. Dzisiaj w Polsce działa np. 500 Uniwersytetów III Wieku, które mają 150 tys. słuchaczy. To są ludzie, którzy tak naprawdę pomocy nie potrzebują, poza wspieraniem poprzez granty ich aktywności. Z drugiej strony mamy tzw. starość zależną, która włącza w ten proces członków rodziny, opiekunów itd. W tym zakresie jednym z kluczowych rozwiązań jest stworzenie domów dziennego pobytu.

Planujemy utworzenie obywatelskiego parlamentu seniorów, wykorzystując rozwiązania zastosowane w Irlandii, gdzie taki parlament skupia ok. 400 organizacji i jest poważnym partnerem w kształtowaniu polityki senioralnej. Chcielibyśmy, aby parlament seniorów powstał w Polsce w roku 2015 i stał się stałą formą współpracy pomiędzy rządem, parlamentem i seniorami w naszym kraju.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH