W grudniu br., już po wyborach samorządowych, zostanie ogłoszony projekt utworzenia sieci szpitali. Kryteria z grubsza są już znane.

Spośród dziesięciu projektowanych zmian systemowych funkcjonowania sektora ochrony zdrowia, ta ma szansę wejść w życie jako druga, za uruchamianym od 1 stycznia 2007 r. systemem ratownictwa medycznego.
Koncepcja utworzenia sieci szpitali wynika, jak wielokrotnie podkreślali różni przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia, z chęci bardziej efektywnego wydatkowania środków publicznych.
Ma to się wpisać w program resortu, zakładający, że w latach 2007-2009 publiczne nakłady na ochronę zdrowia wzrosną z poziomu 3,9% PKB do 5%. Aby te środki nie zostały "roztrwonione", a posłużyły do odczuwalnej poprawy zamkniętej opieki zdrowotnej, planowane jest ograniczenie liczby świadczeniodawców.
W ten sposób zostanie więcej pieniędzy dla pozostałych. Paradoksalnie, taki sposób ma zapewnić zwiększenie dostępu do świadczeń zdrowotnych o wysokiej jakości.

Mówi się od dawna...

Redukcja liczby szpitali nie jest nową propozycją. Od lat niektóre środowiska lekarzy twierdziły, że w Polsce jest za dużo słabych lecznic i zbyt dużo łóżek, a pacjenci zajmują ponoć tylko 70% z nich, przez co rozprasza się skromne środki. Ich koncentracja powinna natomiast wzmocnić potencjał diagnostyczno-terapeutyczny, jądro leczenia zamkniętego.
Prace nad zasadami tworzenia sieci nadal trwają w Ministerstwie Zdrowia.
Jej wyniki, w formie projektu ustawy o sieciach szpitali, zostaną skierowane w grudniu 2006 r. - najpierw pod obrady Rady Ministrów, a później parlamentu.
Przynależność do sieci będzie wiązała się z gwarancją finansowania świadczeń ze środków publicznych. Nie oznacza to, jak zapewnił w końcu czerwca wiceminister Andrzej Wojtyła w odpowiedzi na zapytanie posłanki Anny Sobeckiej, że pozostałe zakłady nie będą mogły ubiegać się o środki z NFZ. Będą one mogły to robić na zasadach ogólnych określonych w konkursie ofert, ale pod warunkiem, że w NFZ pozostaną wolne środki finansowe.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH