Powstanie Park Orientacji

Eksperci rozmawiali o nowych technologiach przeznaczonych dla niewidomych

Eksperci z dziedziny kształcenia osób niewidomych i słabo widzących, a także konstruktorzy oraz informatycy tworzący specjalistyczne oprogramowanie i urządzenia, wzięli udział w konferencji poświęconej wykorzystaniu nowych technologii w edukacji i życiu codziennym osób niewidomych (Owińska, 6-8 grudnia 2009 r.).

Przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek, który był obecny na otwarciu konferencji (została zorganizowana pod hasłem: "Bezpieczeństwo i wyrównywanie szans kierunkiem działań Unii Europejskiej w XXI wieku. Brajl - kluczem do wiedzy. Innowacje w Edukacji Niewidomych i Słabo Widzących") i który przyjął patronat nad imprezą, zachęcił do aktywnego korzystania z unijnych środków, jakie mogą być przeznaczone na rozwój technologii na potrzeby nie-pełnosprawnych.

Przegląd technologii

We d ług Marii Tomaszewskiej, dyrektor Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Niewidomych w Owińskach (niedaleko Poznania), dokonania Polski odnośnie wprowadzania nowych technologii kształcenia osób niewidomych, choć godne uwagi, nie są powszechnie znane. Jak stwierdziła, bardzo aktywne, mające ogromne osiągnięcia, są zwłaszcza specjalne ośrodki szkolno-wychowawcze dla dzieci niewidomych - w tym także podpoznańska placówka.

W trakcie trzydniowej konferencji specjaliści dyskutowali m.in. o współczesnych zastosowaniach pisma Braille’a, nauce orientacji przestrzennej osób niewidomych, a także najnowszych technologiach stosowanych w edukacji osób niewidomych i słabo widzących.

Wśród projektów, które zostały zaprezentowane podczas konferencji, znalazł się m.in. program wykorzystujący dźwięk w terapii i rehabilitacji dzieci autystycznych i dzieci o upośledzonym wzroku, program pozwalający osobom niewidomym uczyć się oraz rozpoznawać zapis nutowy w brajlu oraz oprogramowanie w formie gry, wspomagające naukę słyszenia po wszczepieniu implantu ślimakowego.

Śmiały projekt

Według prof. Buzka, nowe technologie w znakomity sposób są w stanie wesprzeć edukację osób niewidomych: - Dzieło Braille’a może ulec nadzwyczajnemu wzmocnieniu. Możemy za pomocą technologii informatycznych, elektronicznych wesprzeć ogromnie tych, którzy mają pełne warunki do tego, by być pełno-wartościowymi i aktywnymi członkami naszego społeczeństwa. Trzeba im tylko trochę pomóc.

Podczas konferencji zaprezentowany został m.in. projekt unikatowego w skali Europy Parku Orientacji Przestrzennej i Ogrodu Zmysłów, który w najbliższych latach ma powstać na terenie ośrodka w Owińskach.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH