Rada Ministrów wydała 25 sierpnia rozporządzenie w sprawie reorganizacji Instytutu Reumatologii im. prof. dr hab. Eleonory Reicher w Warszawie. Zaproponowane zmiany dotyczą rozszerzenia działalności Instytutu Reumatologii o geriatrię i dziedziny pokrewne.

Instytut w nowej formule będzie się zajmował między innymi:

prowadzeniem badań naukowych w zakresie gerontologii i geriatrii, reumatologii, rehabilitacji, ortopedii i traumatologii, chorób przewlekłych i chorób powodujących niesamodzielność oraz zdrowia publicznego;

przygotowaniem standardów i wytycznych w obszarze geriatrii, reumatologii, rehabilitacji medycznej, ortopedii i traumatologii narządów ruchu oraz chorób przewlekłych i chorób powodujących niesamodzielność;

przygotowaniem standardów kształcenia dla pracowników medycznych w dziedzinach związanych z opieką nad osobami starszymi;

kształceniem kadr medycznych w geriatrii.

- Utworzenie Narodowego Instytutu Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji im. prof. dr hab. med. Eleonory Reicher jest odpowiedzią na potrzeby i wyzwania związane z opieką nad osobami starszymi w Polsce. Pozwoli to opracować lub dostosować do warunków krajowych kompleksowe procedury, wytyczne i standardy związane z opieką medyczną nad osobami starszymi - uzasadnia na stronie internetowej resort zdrowia.

Ministerstwo zapewnia, że reorganizacja Instytutu Reumatologii nie wpłynie na dostęp pacjentów do świadczeń z zakresu reumatologii, rehabilitacji, ortopedii i traumatologii, ponieważ dotychczasowa działalność Instytutu nie ulegnie zmianie.

Pacjenci nie stracą

Po reorganizacji placówki udzielanie świadczeń zdrowotnych w geriatrii i dziedzinach pokrewnych będzie się odbywało obok świadczeń z zakresu reumatologii, rehabilitacji, ortopedii i traumatologii.

Poszerzenie działalności Instytutu Reumatologii o geriatrię budziło od kilku miesięcy spore kontrowersje. Dyrekcja placówki wiele razy uspokajała, że pacjenci w żaden sposób nie stracą na takiej decyzji.

- Poszerzenie działalności instytutu w żaden sposób nie zakłóci pracy ani oddziałów, ani poliklinik. Chcę z całą mocą podkreślić, że nie planujemy likwidacji ani jednego łóżka - przekonywał podczas marcowego spotkania z przedstawicielami organizacji zrzeszających pacjentów dr Piotr Bednarski, dyrektor Instytutu Reumatologii w Warszawie.

Spotkanie odbywające się z inicjatywy kierownictwa placówki było reakcją na głosy pacjentów Instytutu zaniepokojonych planem jego przekształcenia w Narodowy Instytut Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji. Chorzy obawiali się, że w praktyce oznacza to jego likwidację (lub w najlepszym wypadku pogorszenie sytuacji pacjentów reumatologicznych).

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH