Powstaną spółki strategiczne

Do końca listopada chcemy oddać do konsultacji projekt ustawy likwidującej Centralę NFZ i delegującej jej kompetencje do oddziałów regionalnych, których będzie maksymalnie 16, a być może mniej - zapowiedział 25 października wiceminister zdrowia Sławomir Neumann podczas VIII Forum Rynku Zdrowia (Warszawa, 24-25 października).

Jak mówił Sławomir Neumann, na początku przyszłego roku ustawa dotycząca zmian w NFZ miałaby się znaleźć w Sejmie, natomiast wiosną być może zostanie już uchwalona. Jak zapowiedział wiceminister, zmiany będą wprowadzane od lipca lub sierpnia 2014 r.

Niezależny urząd

Po wprowadzeniu zmian to poszczególne oddziały NFZ będą decydowały o polityce zdrowotnej i kontraktowaniu na swoim terenie. Resort zastrzega jednak, że regiony nie będą działały tak, jak kiedyś kasy chorych, ponieważ środki finansowe będą dzielone na poziomie centralnym.

Wiceminister przypomniał, że w miejsce centrali NFZ planowane jest powołanie urzędu nadzoru nad rynkiem ubezpieczeń i świadczeniodawców. Miałby on pilnować jakości świadczonych usług oraz nadzorować płatnika, aby poruszał się w ramach reguł określonych dla całego kraju. - Urząd będzie niezależnie od płatnika wyceniał świadczenia. Ten podmiot będzie nie tylko nadzorował NFZ, ale w przyszłości także płatników prywatnych oferujących ubezpieczenia zdrowotne - tłumaczył Sławomir Neumann.

Zapowiedział, że do regionów zostanie delegowana zupełnie nowa kompetencja - możliwość wydania podmiotowi, który chce inwestować w rozwój usług medycznych (np. budowę szpitala czy poradni), promesy kontraktowania.

- Na podstawie analizy potrzeb zdrowotnych w danym regionie będzie możliwość wydania promesy, gwarantującej, że płatnik zakontraktuje dane usługi, jednak z drugiej strony będzie też możliwość wydania swego rodzaju antypromesy, z której będzie wynikało, że w najbliższych np. 5-6 latach placówka nie będzie mogła liczyć na finansowanie z NFZ określonych świadczeń - tłumaczył wiceminister zdrowia.

Według wiceministra, rozważana jest jeszcze kwestia, czy decyzję o wydaniu promesy lub jej odmowie podejmowałby dyrektor regionalnego NFZ czy wojewoda: - Wiemy, że dzięki dobrej wycenie niektórych procedur "pączkują" placówki w tych specjalnościach, co nie zawsze wychodzi na dobre. Chcemy uregulować ten rynek - zapowiedział.

Zmiany w instytutach

Sławomir Neumann poinformował podczas VIII Forum Rynku Zdrowia, że resort zdrowia równolegle z pracą nad reformą NFZ, przygotowuje także zmiany w instytutach i szpitalach klinicznych: - Plan jest taki, żeby instytuty i szpitale kliniczne podległe pośrednio Ministerstwu Zdrowia przekształcić w spółki strategiczne resortu - mówił. - Placówki te będą działały w oparciu o ustawę o szpitalach klinicznych i instytutach medycznych, nad którą trwają prace w resorcie.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH