Powstało Forum Raka Płuca

12 stycznia br. oficjalnie zainaugurowana została działalność Forum Raka Płuca powołanego przez Polską Grupę Raka Płuca. - Leczenie tego nowotworu jak najszybciej powinno zostać uznane za jeden z priorytetów ochrony zdrowia w Polsce - mówili specjaliści na konferencji prasowej w Warszawie.

Eksperci podkreślali, że choć rak płuca jest najczęstszym nowotworem złośliwym i przyczyną największej liczby zgonów z powodu choroby nowotworowej, a odsetek wskazujący na przeżycie chorych po pięciu latach od diagnozy nie przekracza 15%, Ministerstwo Zdrowia przeznacza na leczenie chorych z rakiem płuca nie więcej niż 2% całkowitych wydatków na programy lekowe.

Zwracali także uwagę, że każdego roku odnotowuje się na świecie 1,5 mln nowych zachorowań na raka płuca. W Polsce liczba ta wynosi ponad 20 tys. Tyle samo osób chorych na ten nowotwór umiera rocznie w naszym kraju. Co piąty mężczyzna, pacjent onkologiczny, choruje w Polsce właśnie na raka płuca. W przypadku kobiet, pacjentek onkologicznych, problem raka płuca dotyczy co dziesiątej osoby. Ponadto od 2007 r., czyli od dekady, utrwala się w Polsce wyraźny trend wskazujący na większą umieralność kobiet z powodu raka płuca niż z powodu raka piersi.

Zarejestrowane, ale niedostępne

Prof. Rodryg Ramlau z Katedry i Kliniki Onkologii Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, prezes Polskiej Grupy Raka Płuca, przypomniał, że od czasu powstania PGRP, tj. od 2002 r., w terapii tego nowotworu na świecie zmieniło się bardzo wiele, ale polscy pacjenci nadal mają problemy z dostępnością nowoczesnego leczenia.

Przypomnijmy: spośród leków zarejestrowanych na terenie UE w terapii raka płuca dla pacjentów w Polsce dostępne są: leki cytostatyczne (pemetreksed), erlotynib, gebitynib, afatynib oraz od jesieni 2016 r. także kryzotynib.

Chorzy z rakiem płuca w naszym kraju nie mają natomiast dostępu do: bewacyzumabu, nintedanibu, cerytynibu, niwolumabu, pembrolizumabu, ramucyrumabu i osimertynibu.

- Tymczasem nowoczesne leki ukierunkowane molekularnie oraz leki immunokompetentne, które pojawiły się w ostatnich latach, radykalnie zmieniają losy chorych - zauważył prof. Dariusz Kowalski z Kliniki Nowotworów Płuca i Klatki Piersiowej Centrum Onkologii - Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie.

Ekspert wskazywał, że 60-70% chorych z rakiem płuca jest kwalifikowanych wyłącznie do leczenia paliatywnego, które jest jednakże aktywnym leczeniem onkologicznym, stawiającym sobie za cel poprawę jakości życia pacjenta oraz wydłużenie jego czasu przeżycia.

Nowe definicje

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH