Powstała biała księga wyrobów medycznych

Według szacunków, w Europie dopuszczonych jest do obrotu ok. pół miliona wyrobów medycznych, z czego lwią część stanowią wyroby do zaopatrzenia indywidualnego. Tak ogromna liczba wyrobów sprawia, że ich odpowiedni dobór, na skutek małej wiedzy, stanowi ogromny problem.

By wyjść temu naprzeciw, Ogólnopolska Izba Gospodarcza Wyrobów Medycznych Polmed zleciła niezależnym ekspertom opracowanie kompleksowego raportu, który uporządkowałby rynek i wprowadził ujednoliconą kategoryzację wyrobów do indywidualnego zaopatrzenia. Takiego dokumentu do tej pory w Polsce nie było. Jest on unikatowy także na skalę europejską.

Wymiar leczniczy i społeczny

23 maja br. odbyła się w Warszawie, zorganizowana przez OIGWM Polmed, konferencja poświęcona kategoryzacji wyrobów medycznych. Uczestniczyli w niej przedstawiciele producentów i dystrybutorów wyrobów medycznych, a także organizacje pacjentów.

Wyroby medyczne to m.in. protezy kończyn, ortezy, kule, wózki inwalidzkie, aparaty słuchowe, peruki, cewniki czy materiały przeciwodleżynowe. Ich zastosowanie w procesie leczenia wynika z potrzeby zastąpienia utraconych narządów, poprawy możliwości funkcjonalnych czy zaspokojenia potrzeb społecznych.

Każda niesprawność - zarówno czasowa, jak i trwała - ma wymiar biologiczny, osobisty i społeczny związany z szeroko pojętymi kosztami leczenia i opieki. Praktyka kliniczna wskazuje, że na końcowy wynik leczenia wpływa wcześnie rozpoczęta i właściwie prowadzona rehabilitacja, której integralną częścią są wyroby medyczne.

Zdaniem dr Elżbiety Szwałkiewicz, przewodniczącej Rady ds. Polityki Senioralnej przy ministrze rodziny, pracy i polityki społecznej, wiceprzewodniczącej Koalicji "Na pomoc niesamodzielnym", odpowiednio dobrane i zastosowane we właściwym czasie zaopatrzenie ma także ogromne znaczenie dla integracji społecznej osoby niepełnosprawnej. Pozwala na bardziej wydajne i niezależne życie.

- Współczesna technika pozwala na coraz skuteczniejszą eliminację ograniczeń wynikających z niepełnosprawności. Ten fakt jest najważniejszym argumentem uzasadniającym realizację projektu nowej kategoryzacji indywidualnych wyrobów medycznych - stwierdził dr hab. Krzysztof Gieremek, kierownik Zakładu Fizykoterapii i Odnowy Biologicznej Katedry Podstaw Fizjoterapii AWF w Katowicach.

Dodał: - Najbardziej widoczną cechą tego dokumentu jest wskazanie w nim najnowszych rozwiązań z zakresu asystującej techniki oraz eliminacja ar tykułów przestarzałych, mających nowsze odpowiedniki.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH