Wersja podstawowa dokumentu "Strategia Walki z Rakiem w Polsce na lata 2015- 2024" ma być gotowa do końca marca br. - poinformował prof. Jacek Jassem, przewodniczący Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Onkologicznego, podczas konferencji w Warszawie (20 stycznia 2013 r.).

Szkielet "Strategii" zostanie przedstawiony w kwietniu, a jej ostateczny kształt (po szerokich konsultacjach społecznych) - w czerwcu. Nad dokumentem pracuje obecnie 10 grup roboczych złożonych ze 124 ekspertów w dziedzinie onkologii, zdrowia publicznego, ekonomii i prawa, wspieranych przez zagranicznych konsultantów.

Szeroki katalog zagadnień

Prace koordynuje firma doradcza PwC. Udział w pracach Rady Projektu zadeklarował wiceminister zdrowia Igor Radziewicz-Winnicki oraz p.o. prezesa NFZ Marcin Pakulski. Inicjatywę PTO wspiera Polskie Towarzystwo Onkologii Klinicznej, Polskie Towarzystwo Radioterapii Onkologicznej oraz Polskie Towarzystwo Chirurgii Onkologicznej.

Praca nad "Strategią" obejmuje następujące grupy zagadnień:

- właściwe planowanie, koordynacja i wielodyscyplinarne postępowanie diagnostyczno-lecznicze

- wdrażanie i upowszechnianie zaleceń zgodnie z EBM oraz zapewnienie odpowiedniego nadzoru nad jakością i równym dostępem do opieki onkologicznej

- koordynacja działalności ośrodków onkologicznych w Polsce

- finansowanie, właściwa wycena świadczeń i racjonalizacja wydatków na świadczenia

- kryteria refundacji, rozszerzony dostęp i indywidualna terapia w sytuacji medycznie uzasadnionej

- Narodowy Program Zwalczania Chorób Nowotworowych

- baza wiedzy i informacji medycznej

- profilaktyka pierwotna i wtórna

- miejsce i rola Agencji ds. Walki z Rakiem

- onkologia w uczelniach medycznych.

Daleko do ideału

- Polski "Cancer Plan" obejmuje szeroki zakres zagadnień, który powinien zostać ujęty w jednym dokumencie - podkreślił prof. Jassem. Celem jest uporządkowanie systemu i uczynienie go przyjaznym dla pacjenta. Nie chodzi nam o koncert życzeń, ale o wypracowanie najlepszych rozwiązań możliwych do wdrożenia w naszych realiach - dodał specjalista.

Prof. Andrzej Kawecki z Centrum Onkologii - Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie zwrócił uwagę, że choć sytuacja pacjentów onkologicznych uległa w ostatnich latach poprawie, chorzy nadal są zagubieni w systemie, co wynika głównie z rozproszenia świadczeń. Są również często traktowani przedmiotowo, czego przyczyną jest z kolei nadmierne obciążenie lekarzy obowiązkami administracyjnymi.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH