Powiaty rujnowane przez lecznice?

Powiaty obawiają się, że obowiązek pokrywania strat szpitali lub ich przekształcania w spółki, zapisany w ustawie o działalności leczniczej, wpędzi je w poważne kłopoty finansowe. Tym bardziej że ustawa o finansach publicznych ma wprowadzić regułę, która ograniczy możliwość zadłużania się samorządów.

Multimedia

Zgodnie z ustawą o działalności leczniczej, która weszła w życie 1 lipca 2011 r., samorządy będą musiały pokrywać ujemne wyniki finansowe swoich szpitali w ciągu 3 miesięcy od upływu terminu zatwierdzenia sprawozdania finansowego za 2012 r. Jeżeli nie wywiążą się z tego obowiązku, to - zgodnie z obowiązującym prawem - w ciągu 12 miesięcy będą zmuszone do zmiany formy organizacyjno- prawnej placówek lub ich likwidacji.

Skąd wziąć pieniądze

Jak informuje nas Marek Wójcik, ekspert ds. ochrony zdrowia Związku Powiatów Polskich (ZPP), około 100 szpitali powiatowych będzie miało ujemny wynik finansowy na koniec roku, z czego około połowa odnotuje straty wyższe niż wartość amortyzacji.

Oznacza to, że 50-60 SPZOZ- -ów zostanie objętych wspomnianymi regulacjami ustawy o działalności leczniczej.

- W kilkunastu przypadkach samorządy będą rozważały spłatę straty, natomiast 40-50 szpitali powiatowych zdecyduje się na przekształcenie - uważa Marek Wójcik. Stwierdza, iż sytuacja makroekonomiczna związana z wprowadzaniem nowych regulacji sprawia, że koszty szpitali rosną szybciej niż przychody z kontraktów z NFZ: - W związku z tym liczba podmiotów, które będą miały ujemny wynik finansowy, jest większa, niż spodziewaliśmy się jeszcze rok temu, kiedy ustawa wchodziła w życie.

Świętokrzyscy samorządowcy, po posiedzeniu tamtejszej Wojewódzkiej Komisji Dialogu Społecznego alarmowali, że zapisy ustawy o działalności leczniczej zrujnują finanse powiatów. Zdzisław Kałamaga, starosta ostrowiecki, zaznaczał, że ustawa nakazuje spłatę zobowiązań, ale nie podaje skąd wziąć pieniądze. Według niego, jeśli powiat miałby to zrobić, musiałby całkowicie zrezygnować z utrzymania dróg.

Józef Swaczyna, starosta strzelecki, jest przekonany, że zapisy ustawy o działalności leczniczej sprawią ogromne problemy samorządom.

Przyznaje, że lecznica w jego powiecie na koniec 2011 r. miała stratę około 70 tys. zł i z takimi nakładami samorząd jeszcze sobie poradzi.

Jednak - jak zauważa - jest wiele samorządów w mniej komfortowej sytuacji.

- Nie wyobrażam sobie, jak będą funkcjonować samorządy powiatowe, które mają szpitale zadłużone na kwoty wielomilionowe. Będzie chaos - ostrzega Józef Swaczyna.
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH