Siedem lat temu był nazywany w mieście "umieralnią". Szpital w sosnowieckiej dzielnicy Zagórze - tonął w długach, groziła mu likwidacja. Dzisiaj ma się dobrze. Na tyle dobrze, że 8 lutego otwarto w nim Pracownię Rezonansu Magnetycznego.

- Aparat Philips Achiwa - 1,5 Tesli - jest urządzeniem z wyższej półki. Kupiliśmy go ze środków unijnych oraz gminy.
Realizacja projektu kosztowała 4 mln 50 tys. złotych - informuje Marek Stępniak, dyrektor SP ZOZ "Zagórze".

Kilka źródeł

Zagrożony jeszcze niedawno szpital zwiększył ostatnio swoją wartość - z 2 do 10 mln zł. Wartość kontraktów również poszła w górę - z 10 do 14 mln zł. Przeprowadzono restrukturyzację zatrudnienia, uregulowano zobowiązania z tytułu ustawy 203 kosztem 4,5 mln zł.
Od kilku lat szpital nie jest zadłużony.
- Ten aparat pokazuje, że szpital powiatowy może mieć diagnostykę na światowym poziomie - podkreśla Kazimierz Górski, prezydent Sosnowca.
"Zagórze" pokazuje, jak można się rozwijać, jeśli dobrze szuka się zewnętrznego wsparcia. W 2001 r. powstał tu Zakład Opiekuńczo-Leczniczy i Oddział Rehabilitacji Neurologicznej. W 2005 r.- Oddział Udarowy. Od 2002 r. realizuje się w "Zagórzu" autorski program profilaktyki leczenia udarów mózgu dla mieszkańców Sosnowca. Za pieniądze amerykańskiego Timkena (437 tys. USD) uruchomiono Pracownię Tomografii Komputerowej.
W 2005 r. ruszył nowoczesny Pododdział Udarowy. Wyposażono go w sprzęt zakupiony w ramach realizacji Narodowego Programu Profilaktyki i Leczenia Udarów Mózgu POLKARD.

Norweski plan

- Pracownia Rezonansu Magnetycznego zwiększy wykrywalność zmian nowotworowych mózgu, zmian naczyniowych.
Z pewnością poprawi się efektywność i jakość leczenia oraz dostępność pacjentów do tego typu usług - prognozuje dyrektor Stępniak.
Wkrótce ruszy kompleksowa modernizacja szpitala w oparciu o tzw. fundusze norweskie. W 2008 r."Zagórze", kosztem 6 mln zł, będzie w pełni nowoczesnym szpitalem.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH