Nowe leki przeciwcukrzycowe mogą się znaleźć na kolejnej liście refundacyjnej

Jest szansa, że jeszcze w tym roku na listę leków refundowanych mogą trafić nowe leki przeciw-cukrzycowe, które zyskały już pozytywną opinię Rady Konsultacyjnej Agencji Oceny Technologii Medycznych. Poinformował o tym Artur Fałek, dyrektor departamentu polityki lekowej i farmacji w Ministerstwie Zdrowia, podczas konferencji "Diabetologia 2010", która odbyła się 21 kwietnia br. w Warszawie.

- Nie znajdą się one na obecnie aktualizowanej liście refundacyjnej, bo ta jest już zamknięta. Ale mogą zostać uwzględnione podczas kolejnej aktualizacji - na przełomie lipca i sierpnia - doprecyzował dyrektor Fałek.

W kolejce

do refundacji czeka osiem substancji, w tym:

  • dwa nowoczesne mimetyki inkretynowe,
  • trzy gliptyny,
  • trzy długodziałające analogi insuliny.

- Ministerstwo Zdrowia tworząc listy refundacyjne, kieruje się zasadą zmniejszania kosztów ponoszonych przez pacjentów, zwłaszcza w przypadku drogich leków - stwierdził szef departamentu polityki lekowej MZ.

Mimo że wydatki na refundację leków przeciwcukrzycowych są z roku na rok coraz wyższe (np. w 2008 roku pochłonęły ponad 66 mln zł, a w ubiegłym - ponad 68 mln zł), pacjenci nie mają dostępu do nowoczesnej terapii. Na refundację długodziałających analogów insuliny czekają już od ubiegłego roku.

- Cukrzyca nie jest traktowana priorytetowo w Polsce - skomentował doc. Leszek Czupryniak z Kliniki Diabetologii i Chorób Metabolicznych Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego (PTD). - W czerwcu 2009 roku analogi insuliny znalazły się na listach refundacyjnych, po czym z nich zniknęły. Zasłaniano się wzrostem ryzyka nowotworowego, choć wątpliwości dotyczyły tylko jednego preparatu, ale jego onkogenne działanie się nie potwierdziło. Natomiast z listy zniknęły trzy.

Nowe kryteria rozpoznawania

- Rekomendacja Rady Konsultacyjnej Agencji Oceny Technologii Medycznych dotycząca analogów długodziałających była pozytywna - powiedział dr Wojciech Matusewicz, prezes AOTM. Wyjaśnił, że kiedy w mediach pojawiły się informacje o możliwym działaniu onkogennym, Ministerstwo Zdrowia ponownie poprosiło Agencję o wydanie rekomendacji w sprawie bezpieczeństwa stosowania analogów insuliny. - Rada Konsultacyjna podtrzymała swoją wcześniejszą opinię - podsumował Wojciech Matusewicz.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH