Od kilku lat trwa dyskusja nad stworzeniem modelu kompleksowej opieki medycznej dla pacjentów ze stwardnieniem rozsianym (SM). Jego kształt będzie jednak zależał od reform służby zdrowia, które ukierunkowane są obecnie na jej publiczny charakter.

Mówię to nie jako neurolog, ale jako osoba zarządzająca jednostką (Szpital MSWiA w Poznaniu - red.), w której leczonych jest w ramach I i II linii programów lekowych ok. 500 pacjentów z SM.

Kompleksowa opieka to koncepcja łącząca zasoby, proces świadczenia usług, zarządzanie i organizację usług zdrowotnych w odniesieniu do diagnostyki, terapii, rehabilitacji i promocji zdrowia. To ważne, ponieważ - w mojej ocenie - mamy w Polsce ogromne problemy z organizacją opieki nad pacjentami chorymi z SM. Konieczne jest jednak odpowiednie finansowanie. Tymczasem wystarczy spojrzeć na nowe zasady kontraktowania i ryczałty dla tzw. sieciowych szpitali. Do budżetu płaconego ryczałtem dodane zostały np. udary mózgu, a warto przypomnieć, że za świadczenia objęte ryczałtem nie przewiduje się zapłaty nadwykonań.

W budżecie szpitala w zakresie neurologii jest zatem udar, poradnia specjalistyczna i hospitalizacja, czyli normalna praca ośrodka neurologicznego. Tymczasem nikt nie jest w stanie przewidzieć, jakie środki będą potrzebne na leczenie udarów w kolejnych kwartałach.

Zgodnie z założeniami, koordynowana opieka zdrowotna w Polsce powinna skutkować m.in.: wzrostem satysfakcji pacjenta, który ma prawo wyboru terapii, lepszą jakością leczenia, wzrostem efektywności profilaktyki oraz poprawą efektywności kosztowej w zakresie jakości leczenia. Jak to będzie wyglądało w praktyce? Zobaczymy. Jednak w ramach opieki nad pacjentem z SM bardzo ważny pozostanie plan leczenia.

Kiedy przyjmujemy chorego w ramach programu lekowego, mamy prawo skierować go do poradni i do diagnostyki w jednej jednostce. To powoduje, że pacjent nie czeka w kolejce. To jedyna możliwość, aby miał wszystkie niezbędne świadczenia udzielone w odpowiednim terminie.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH