Potrzebujemy klarownej sieci laboratoriów

- Diagnostyka genetyczna w nowoczesnej onkologii pozwala nam na identyfikację bardzo ważnych czynników prognostycznych, ale jeszcze istotniejsze z punktu widzenia terapii są czynniki predykcyjne, dzięki którym możemy dobrać optymalne dla chorego leczenie - mówi prof. JOANNA CHOROSTOWSKA-WYNIMKO, kierownik Zakładu Genetyki i Immunologii Klinicznej Instytutu Gruźlicy i Chorób Płuc w Warszawie.

Na przykład określając konkretne markery molekularne, możemy zidentyfikować w grupie chorych na NDRP osoby, którym dedykowane są terapie ukierunkowane molekularnie - informuje prof. Joanna Chorostowska-Wynimko.

Dostępność terapii

- Od niedawna chorzy na raka płuca mają do dyspozycji dwie grupy leków ukierunkowanych molekularnie. Od niedawna, ponieważ refundacja leku kryzotynib, który jest inhibitorem kinazy ALK, dokonała się zaledwie dwa tygodnie temu. Czekaliśmy na ten lek blisko pięć lat. Obecnie mamy dzięki temu nową opcję terapeutyczną, w Polsce bardzo świeżą, choć będącą standardem leczenia od wielu lat w pozostałych krajach Europy - wyjaśnia prof. Chorostowska-Wynimko.

Zaznacza, że od kilku lat dysponujemy również lekami z grupy inhibitorów kinazy EGFR. W ramach programu terapeutycznego refundowane jest leczenie trzema cząsteczkami: erlotynibem, gefitynibem i afatynibem, dostępne jest zatem pełne instrumentarium leków ukierunkowanych molekularnie, jeśli chodzi o grupy wymieniane w zaleceniach. W każdej z nich dostępna jest cząsteczka aktywna, którą można zastosować w leczeniu NDRP.

Specjalistka wyjaśnia, że materiał biopsyjny chorego musi zostać przeanalizowany pod kątem tego, czy w komórkach nowotworowych znajdują się zmiany warunkujące wrażliwość na działanie określonych terapii.

- Zgodnie z aktualnymi wytycznymi, do leczenia kryzotynibem kwalifikujemy pacjentów, u których występują określone cechy patomorfologiczne raka płuca - chorych, u których stwierdzamy obecność utkania o charakterze raka gruczołowego płuca lub postać mieszaną, tj. taką, w której miedzy innymi znajdujemy utkanie raka gruczołowego. To są właśnie chorzy, u których należy prowadzić dalszą diagnostykę w kierunku rearanżacji genu ALK - mówi profesor.

Etapy diagnostyczne

Eksper tka wskazuje, że diagnostyka potwierdzająca, że chorego należy leczyć kryzotynibem, warunkowana jest dostępnością materiału tkankowego lub cytologicznego, który najczęściej pozyskiwany jest za pomocą biopsji guza lub przerzutów. Należy też wykluczyć na pierwszym etapie obecność mutacji genu EGFR. Jeśli jej nie ma, konieczne jest kontynuowanie diagnostyki molekularnej pod kątem kwalifikacji do leczenia kryzotynibem.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH