Kardiolodzy przedłożyli swoją propozycję sposobu postępowania w ramach opieki koordynowanej z pacjentami wypisanymi ze szpitala po leczeniu ostrych zespołów wieńcowych - opublikowaną w 2016 roku w "Kardiologii Polskiej" przez grupę ekspertów Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.

Naszą rolę rozumiemy jako pokazanie oczami lekarzy projektu, który wydaje się skuteczny i korzystny dla pacjentów. Te rozwiązania nie mają natomiast służyć generowaniu oszczędności w budżecie publicznego płatnika ani powodować zamieszania i kontrowersji w środowisku kardiologów.

Model kompleksowej opieki powinien, w moim przekonaniu, podnieść rangę opieki ambulatoryjnej. W projekcie zakłada się, że pacjent trafia do specjalisty w trybie ambulatoryjnym i tenże lekarz ocenia, czy chory wymaga np. ponownej rewaskularyzacji czy elektroterapii, poza rehabilitacją.

W dyskusjach w środowisku pojawia się także myśl, aby organizować oddzielny model opieki kompleksowej dla chorych z niewydolnością serca, migotaniem przedsionków czy też dyslipidemią. To błędne podejście.

Uważam, że to powinna być jedna, wspólna opieka, w ramach której kardiolog w warunkach ambulatoryjnych określa dalsze postępowanie diagnostyczne i terapeutyczne nie tylko u pacjenta po zawale. Nie chodzi mi jednak o specjalistów pracujących tylko w poradniach szpitalnych w dużych miastach.

Potrzebujemy kardiologów w małych miejscowościach, którym będzie się opłacało otwierać sprawnie funkcjonujące praktyki ambulatoryjne, oparte na kilku lekarzach specjalistach mających do dyspozycji m.in. EKG, Holtera, mogących wykonywać próby wysiłkowe i badanie echokardiograficzne. Należy więc odchodzić od fragmentaryzacji leczenia m.in. pacjentów z niewydolnością serca, ponieważ zwykle nie jest tak, jak chciałoby Ministerstwo Zdrowia i NFZ, że pacjent choruje tylko na jedną chorobę. Dlatego kardiolodzy muszą mieć możliwość konsultowania swoich decyzji terapeutycznych z innymi specjalistami, tak dzieje się w innych krajach Europy.

Jestem jednak daleki od postponowania naszej obecnej służby zdrowia. System wymaga jednak wielu istotnych korekt, nie tylko znaczącego wsparcia finansowego.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH