Wnioski z debaty pod hasłem: "Główny księgowy potrzebny od zaraz - jak racjonalnie i skutecznie leczyć choroby przewlekłe na przykładzie cukrzycy"

Cukrzyca to już choroba społeczna. W Polsce cierpi na nią 2 miliony chorych, a insulinę stosuje ponad 420 tys. diabetyków. Jak szacuje Światowa Organizacja Zdrowia, w 2025 roku na całym świecie z cukrzycą zmagać będzie się 300 mln osób. Wtedy w naszym kraju prawdopodobnie będzie ok. 6 milionów osób dotkniętych tym schorzeniem. - Czy jesteśmy przygotowani na leczenie takiej liczby chorych? - nad tym zastanawiali się uczestnicy debaty pt. "Główny księgowy potrzebny od zaraz - jak racjonalnie i skutecznie leczyć choroby przewlekłe na przykładzie cukrzycy", która odbyła się 13 marca br. w Warszawie.
Cukrzyca pod względem częstości występowania w populacji zajmuje drugie miejsce po chorobie niedokrwiennej serca. Aż 15 procent wydatków na opiekę medyczną dotyczy leczenia cukrzycy i jej powikłań. Zdaniem niektórych diabetologów, za taki stan rzeczy odpowiadają po trosze i producenci insulin, którzy proponują zbyt wysokie ceny tego leku. Na leczenie cukrzyków na całym świecie w 2007 roku wydano 8 mld euro.
Według profesora Jana Tatonia z Katedry i Kliniki Chorób Wewnętrznych i Diabetologii WUM w Warszawie, nasze zasadnicze problemy związane z leczeniem chorych na cukrzycę są przede wszystkim związane z brakiem "prawdziwego" Narodowego Programu Zapobiegania Cukrzycy. Nie ma u nas na razie dostatecznej profilaktyki cukrzycy, brak jest też poradni, w których z diabetykami pracowałyby pielęgniarki edukacyjne, ucząc prozdrowotnych nawyków i zachowań.

Skuteczność i bezpieczeństwo

W terapii cukrzycy bardzo istotną kwestią jest dokonanie właściwego wyboru leku. Od kilku lat na całym świecie toczy się dyskusja dotycząca skuteczności i bezpieczeństwa stosowania analogów insulin. W opinii specjalistów, są one dobrą alternatywą leczenia dla osób wymagających stosowania tzw. intensywnej insulinoterapii.
Zwykle są to osoby młode, z cukrzycą o chwiejnym przebiegu, prowadzące nieregularny tryb życia. Analogi szybko działające, wstrzyknięte bezpośrednio przed posiłkiem, zapobiegają występowaniu hiperglikemii poposiłkowej, a jednocześnie dzięki krótkiemu okresowi działania zmniejszają ryzyko występowania hipoglikemii między posiłkami. Specjaliści podkreślają jednak też, że kluczowe w terapii cukrzycy jest po prostu uzyskanie dobrego wyrównania poziomu cukru we krwi, a nie to, w jaki sposób to wyrówananie zostanie osiągnięte.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH