Polskim placówkom medycznym brakuje pieniędzy na zakup nowoczesnych technologii do sterylizacji

W nowoczesny system do sterylizacji wyposażony jest tylko 1% polskich szpitali i placówek ambulatoryjnych. Raport Zakładu Zwalczania Skażeń Biologicznych Państwowego Zakładu Higieny - "O sterylizacji w Polsce" - alarmuje, że zaledwie 30% szpitali posiada centralne sterylizatornie, ale tylko jedna trzecia z nich spełnia podstawowe wymagania rozporządzenia ministra zdrowia, mówiącego o tym, jakim standardom powinny odpowiadać pod względem sanitarnym pomieszczenia i urządzenia zakładu opieki zdrowotnej.
Resortowe przepisy nakładają na szpitale obowiązek zmodernizowania centralnych sterylizatorni do 2010 roku.
- Te urządzenia cudem działają - tak mówią dyrektorzy większości szpitali klinicznych o wyposażeniu w centralnych sterylizatorniach. Lekarz proszący nas o anonimowość przyznaje, że w Warszawie, w starych, podpiwniczonych szpitalach, są sterylizatornie, w których instalacje nie były zmieniane od przeszło 30 lat. Czy jeszcze działają? - Hm... - doktor zbywa milczeniem naszą ciekawość.

Ma być normalnie

Dużych szpitali klinicznych nie stać na zakup nowej aparatury. A unijne przepisy wymagają, i słusznie, nowoczesności w polskiej służbie zdrowia. Co roku pracownia Sterylizacji i Dezynfekcji Zakładu Zwalczania Skażeń Biologicznych prowadzi badania stanu sterylizacji w Polsce. Efekty modernizacji urządzeń do sterylizacji są mizerne.
- Centralne sterylizatornie powinny spełniać odpowiednie wymagania dotyczące projektowania i wyposażenia. Zmian na szeroką skalę wymaga też mycie w automatycznych myjniach - dezynfektorach - informuje dr Bożena Jakimiak, kierownik pracowni sterylizacji Państwowego Zakładu Higieny. - Sterylizacja narzędzi, zgodnie ze światowymi standardami, odbywa się w nasyconej parze wodnej. W przyszłości należy zwrócić uwagę, aby instalować i użytkować tylko autoklawy (akcesoria do sterylizacji) odpowiadające normom.

Nadtlenek czy formaldehyd

Na czym polega system centralnej sterylizacji? - Centralna sterylizatornia szpitalna to nic innego, jak ciąg technologiczny, którego zadaniem jest produkcja materiału sterylnego - informuje inżynier Mariusz Niemas z firmy Tehand.
Bardzo ważna jest organizacja procesów sterylizacji. - Brudne materiały są gromadzone i poddawane procesom mycia, dezynfekcji i sterylizacji, a po ich zakończeniu, zgodnie z zapotrzebowaniem, odsyłane do użytkownika lub przekazywane zleceniodawcy zewnętrznemu - tłumaczy dr Jakimiak.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH