Potrzebne są zmiany w organizacji leczenia

Zwiększenie możliwości diagnostyki ambulatoryjnej, usprawnienie systemu leczenia biologicznego oraz zmiany w szkoleniu specjalizacyjnym - te rozwiązania są niezbędne do wprowadzenia w reumatologii.

Za najpilniejszą sprawę uważam zmniejszenie ograniczeń w udzielaniu świadczeń przez reumatologów zatrudnionych w lecznictwie ambulatoryjnym.

Duża część działań diagnostyczno-terapeutycznych może być przeprowadzona w przychodniach. Ważne, aby reumatolog w przychodni podczas pierwszej wizyty miał możliwość wykonania pełnej diagnostyki. Dlatego niezbędne jest zwiększenie liczby punktów przeznaczonych na ten cel.

Gdy brakuje punktów

Jeżeli też udałoby się skrócić czas oczekiwania na wyniki niektórych badań obrazowych, to u zdecydowanej większości chorych można by rozpoznanie ustalić lub istotnie ukierunkować podczas dwóch wizyt poradnianych, co ma istotne znaczenie dla trafienia z leczeniem w "okno terapeutyczne".

Oprócz korzyści medycznych ważne jest, że taki przebieg leczenia ambulatoryjnego może istotnie zmniejszyć liczbę hospitalizacji. Obecnie, w celu ustalenia diagnozy, niezbędne są wielokrotne wizyty - ponieważ brakuje punktów, w dodatku rozciągnięte w czasie - bo są kolejki. Tym samym choroba ulega zaostrzeniu i w końcu pacjent trafia do oddziału szpitalnego.

Dużo kontrowersji budzi leczenie choroby zwyrodnieniowej stawów. Uważam, że reumatolodzy nie powinni leczyć choroby zwyrodnieniowej stawów, co najwyżej nadzorować jej leczenie.

Dotykamy ważnego społecznie problemu, ale wydaje się, że ci chorzy mogą być leczeni w dużym stopniu przez lekarzy rodzinnych, a udział reumatologa powinien się ograniczyć do wyjątkowych i sporadycznych konsultacji. Wymaga to z jednej strony edukacji kolegów - lekarzy rodzinnych, a z drugiej strony stworzenia mechanizmów, które sprawią, że lekarz rodzinny będzie zainteresowany długotrwałym prowadzeniem tych chorych.

Obecnie jest tak, że i pacjent, i lekarz rodzinny wolą od razu wypisać skierowanie do reumatologa.

Aktualizacje - szybciej

Kolejnym problemem jest funkcjonowanie systemu biologicznego leczenia w reumatologii. Powinniśmy pilnie rozpocząć dyskusję nad taką zmianą systemową programów lekowych, która - oczywiście - zachowa kontrolę płatnika, bo są to znaczące wydatki, ale i uprości proces leczenia przez lekarza, a także sprawi, że prowadzenie programów będzie atrakcyjne dla szpitala.

Z uznaniem przyjmujemy zmiany zapisów programów lekowych zbliżające coraz bardziej zasady naszego leczenia w ramach programów do zaleceń europejskich. Jednak oczekujemy jeszcze na regulację prawną - rozporządzenie mówiące, że zapis programu lekowego jest szybko, niejako "automatycznie" zmieniany po ogłoszeniu nowych wytycznych europejskich, np. rekomendacji EULAR.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH