Potrzebne są zmiany

Lekarze i pacjenci w 2014 r. zgodnie o organizacji lecznictwa reumatologicznego

Mijający rok w reumatologii upłynął głównie pod znakiem rosnącego zaangażowania stowarzyszeń pacjentów i dyskusji na temat koniecznych zmian w organizacji lecznictwa.

Wprowadzono pierwszy lek biopodobny. Ważnym, często podejmowanym tematem stała się skuteczność leczenia biologicznego, a raczej brak rejestru pozwalającego na jej ocenę, opartą na dowodach naukowych.

Przedstawiciele stowarzyszeń chorych reumatycznie przedstawili w kwietniu 2014 r. raport "Ja pacjent! Perspektywa organizacji pacjenckich na stan opieki reumatologicznej w Polsce". Został opracowany w oparciu o badanie ankietowe przeprowadzone w grupie 275 osób z chorobami reumatycznymi z całego kraju, których średnia wieku wynosiła 35,5 lat.

Chorzy mają głos

Monika Zientek, prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Młodych z Zapalnymi Chorobami Tkanki Łącznej "3majmy się razem", omawiając raport, zwracała uwagę na długotrwałe oczekiwanie pacjentów na niezbędne konsultacje specjalistyczne. - Mimo że NFZ podaje, iż średni czas oczekiwania tzw. przypadków stabilnych na poradę reumatologa wynosił w lutym 2013 r. 33,88 dnia, a najdłuższy odnotowany w województwie warmińsko-mazurskim - 50,40 dni, z naszych badań wynikają zupełnie inne dane. Ten czas oczekiwania różni się nawet trzykrotnie od tego, co pokazują statystyki - twierdziła prezes Stowarzyszenia.

- Z ankiety wynika też, że 42% chorych czeka ponad dwa lata na diagnozę, a aż 26% musi czekać na rehabilitację dłużej niż 6 miesięcy. Nie muszę tłumaczyć, że dla chorych na przewlekłe choroby reumatyczne to prosta droga do niepełnosprawności - zaznaczała Monika Ziętek.

Specjaliści reumatolodzy zgadzają się z tymi wnioskami raportu. Tuż przed przypadającym 12 października 2014 r. Światowym Dniem Reumatyzmu przedstawili przygotowywany m.in. w Instytucie Reumatologii wstępny projekt nowej organizacji leczenia pacjentów, kładący duży nacisk na diagnostykę. Wiadomo bowiem, że czas, jaki upływa od wystąpienia pierwszych objawów do ustalenia rozpoznania i podjęcia leczenia jest decydującym czynnikiem rokowniczym w chorobach zapalnych stawów. Według zaleceń europejskich nie powinien on być dłuższy niż 12 tygodni.

Szybka ścieżka w reumatologii?

- Jeśli szybko podejmie się skuteczne leczenie, nie dochodzi do uszkodzenia stawów i narządów wewnętrznych, i pacjent nie wymaga rehabilitacji. Jedna z moich pacjentek tańczy w balecie, inna biega w maratonach - mówiła przedstawiając projekt prof. Brygida Kwiatkowska, kierownik Kliniki Wczesnego Zapalenia Stawów, zastępca dyrektora ds. lecznictwa Instytutu Reumatologii w Warszawie.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH