Potrzebne są zmiany

Jeśli wyodrębnimy ok. 300 tys. pacjentów rzeczywiście wymagających pomocy specjalistycznej w chorobach zapalnych, a nie zwyrodnieniowych, to wystarczy dla nich pieniędzy na szybszą diagnostykę, zmniejszą się też kolejki - mówi o koniecznych zmianach w organizacji lecznictwa reumatologicznego prof. Witold Tłustochowicz, konsultant krajowy w dziedzinie reumatologii.

Podczas niedawnej 33. Konferencji Ordynatorów i Kierowników Poradni Reumatologicznych (Warszawa, 8-9 maja 2014 r.) te kwestie były tematem poważnej i krytycznej dyskusji pomiędzy specjalistami i pacjentami.

W poradniach reumatologicznych zarejestrowanych jest ok. 700 tys. chorych, z tym że wśród nich pacjentów cierpiących na przewlekłe zapalenia stawów jest właśnie około 300 tys.

Zdaniem specjalistów, reumatolodzy powinni głównie zająć się tą grupą, gdyż w chorobach zapalnych stawów czas odgrywa decydującą rolę, a przy wczesnym rozpoznaniu możliwe jest najskuteczniejsze leczenie. Chorzy ze zmianami zwyrodnieniowymi mogą być natomiast prowadzeni przez lekarzy rodzinnych.

Odrębna ścieżka diagnostyczna

To zasadnicze zmiany w organizacji lecznictwa reumatologicznego, jakie podczas 33. Konferencji Ordynatorów proponowali specjaliści. - Dodatkowe pieniądze na ten cel nie są potrzebne - uważa prof. Witold Tłustochowicz.

Dodaje: - Dzisiaj jest tak, że wypisujemy ze szpitala chorego z zapaleniem stawów, a on nie ma gdzie trafić. Dokładniej - trafia do kolejki, która sięga i roku, a to dlatego, że tkwią w niej również chorzy ze zwyrodnieniami, którym lekarz reumatolog nie jest potrzebny.

Prof. Brygida Kwiatkowska, p.o. zastępcy dyrektora ds. klinicznych Instytutu Reumatologii w Warszawie, kierownik Kliniki Wczesnego Zapalenia Stawów, uważa, że pierwszym krokiem ku doskonaleniu opieki nad chorym reumatoidalnym powinno być stworzenie odrębnie opłacanej szybkiej ścieżki diagnostycznej dla chorych z zapalnymi chorobami reumatycznymi, gdyż to czas, w jakim od wystąpienia pierwszych objawów zostanie podjęta terapia, jest czynnikiem decydującym o skuteczności leczenia w reumatoidalnym zapaleniu stawów (RZS).

- Mówimy o procedurach odrębnych od procedur dla pacjentów z chorobami zwyrodnieniowymi, których jest zdecydowanie więcej. Ale to pacjenci z chorobami zapalnymi muszą mieć szanse na częstsze wizyty u specjalisty i systematyczną kontrolę choroby. Wydzielenie specjalnej, odrębnej procedury, szczególnie dla pacjentów pierwszorazowych, pozwoliłoby pokryć koszty diagnostyki i zerwać ze złą praktyką kilkakrotnych wizyt pacjenta u specjalisty, po to, by wykonać wszystkie konieczne badania - już rok temu podkreślała prof. Brygida Kwiatkowska podczas debaty zorganizowanej przez Rynek Zdrowia, dotyczącej koniecznych zmian w lecznictwie reumatologicznym.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH