Ministerstwo Zdrowia do tej pory nie zdecydowało się na wprowadzenie analogów GLP-1 wykorzystywanych w leczeniu cukrzycy typu 2 na listę leków refundowanych. O refundację tych leków apelują pacjenci i diabetolodzy.

Poniżej komentarz dr. Macieja Niewady, farmakoekonomisty z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, dotyczący tej sprawy.

***

Nie ma żadnych wątpliwości jeśli chodzi o zasadności refundowania leków inkretynowych stosowanych w terapii cukrzycy typu 2, w tym refundowania analogów GLP-1. Taka refundacja jest zasadna. Po pierwsze w innych krajach leki te są refundowane.

Oczywiście można powiedzieć, że szczepionkę przeciwko tzw. świńskiej grypie wiele krajów kupiło, a my nie, więc dla niektórych może to nie być dobry argument.

Komu refundować?

Co do leków inkretynowych należy pamiętać, że istnieją dane kliniczne, które przemawiają na korzyść stosowania tych leków. Te dane zostały zweryfikowane przez Agencję Oceny Technologii Medycznych, która wypowiedziała się pozytywnie o analogach GLP-1 w kontekście refundacji.

Dla płatnika refundacja analogów GLP-1, nawet tylko dla pewnej wyselekcjonowanej grupy chorych na cukrzycę typu 2, jest wyzwaniem w ramach ograniczonych możliwości budżetowych.

Ze względu właśnie na ten ograniczony budżet najrozsądniej byłoby zapewnić refundację GLP-1 pacjentom, którzy odniosą ze stosowania tego leku największe korzyści.

Analogi GLP-1 będą bardzo dobrym rozwiązaniem dla ludzi otyłych, ponieważ wpływają na zmniejszenie wagi. GLP-1 warto byłoby refundować również tym, którzy mają duże ryzyko hipoglikemii. Insulina, która podobnie jak GLP-1 jest podawana w formie iniekcji, będzie powodowała znacznie większe ryzyko hipoglikemii niż analogi GLP-1.

Trzeba też pamiętać, że analogi GLP-1 nie są stosowane w monoterapii, to są leki, które stosujemy w ramach intensyfikacji terapii - jeśli choroba postępuje, to musimy wprowadzać coraz bardziej intensywne leczenie, łączyć ze sobą leki. Analogi GLP-1 są łączone z metforminą lub pochodnymi sulfonylomocznika, dodawane do terapii.

Nie są stosowane jako samodzielne leki, dlatego wiadomo, że część pacjentów będzie efektywnie leczona refundowaną dotychczas metforminą i pochodnymi sulfonylomocznika.

Dlatego mówimy o refundacji GLP-1 tylko dla pacjentów, którzy są nieskutecznie leczeni metforminą lub pochodnymi sulfonylomocznika.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH