Szpitale pediatryczne wciąż potrzebują inwestycji - wynika z analizy zmian strukturalnych w specjalistycznych szpitalach pediatrycznych w latach 2005-2011.

W materiale przedstawiono dane dotyczące bezpieczeństwa opieki nad pacjentami oraz zaawansowanie inwestycji związanych z dostosowaniem placówek do wymaganych przez resort zdrowia standardów w podmiotach leczniczych.

W oparciu o ankiety

Analiza przygotowana przez dr Krystynę Piskorz-Ogórek, dyrektor Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego w Olsztynie, konsultanta krajowego w dziedzinie pielęgniarstwa pediatrycznego, została oparta na ankietach wysłanych w I kwartale 2012 r. do 22 szpitali pediatrycznych, na które odpowiedziało 17 lecznic, w tym 11 szpitali wojewódzkich, 5 szpitali uniwersyteckich oraz jeden instytut.

Z informacji udostępnionych przez lecznice wynika, że wszystkie szpitale są w trakcie lub już zakończyły inwestycje, których celem jest dostosowanie do wymaganych standardów.

Pozostała część zadań dostosowawczych zaplanowana do roku 2016 wymaga jednak dużych nakładów finansowych.

Podstawowe potrzeby

dostosowawcze wśród 17 badanych szpitali to: wymiana sprzętu, w jednej placówce utworzenie oddziału rehabilitacyjnego, dostosowanie oddziałów szpitalnych i bloków operacyjnych do wymaganych standardów, dokończenie termomodernizacji, dostosowanie lecznic do potrzeb niepełnosprawnych.

Wśród źródeł finansowania inwestycji wpływających na poprawę warunków strukturalnych dominują środki z projektów unijnych, a także z funduszy ochrony środowiska, rehabilitacji osób niepełnosprawnych, organów założycielskich, ponadto z budżetu państwa, darowizn fundacji oraz środki własne szpitali.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH