Potrzebne dalsze badania

U około 50-60% chorych na stwardnienie rozsiane (SM) poddanych zabiegowi angioplastyki żył szyjnych następuje poprawa kliniczna. Pacjenci wypełniający kwestionariusze informują m.in. o zmniejszeniu zmęczenia, poprawie koordynacji ruchowej, polepszeniu ostrości widzenia. Czy blisko nam do przełomu w leczeniu SM? Tu opinie są podzielone, ale i niosące nadzieję.

Na ten temat dyskutowano w Katowicach podczas I Międzynarodowej Konferencji Medycznej "Venous Endovascular Forum" (3-4 marca 2011 r.), poświęconej leczeniu zespołu przewlekłej mózgowo-rdzeniowej niewydolności żylnej (CCSVI - ang. chronic cerebro-spinal venous insufficiency) u chorych ze stwardnieniem rozsianym. Było to jedno z najważniejszych tegorocznych spotkań środowiska chirurgów naczyniowych zajmujących się tym zagadnieniem.

Wspomniane zabiegi bazują na teorii włoskiego lekarza prof. Paolo Zamboniego, według którego stwardnienie rozsiane ma związek z zaburzeniem odpływu żylnego krwi z ośrodkowego układu nerwowego.

Przyjmuje się, że jest ono spowodowane zwężeniem żyły szyjnej wewnętrznej i/ lub żyły nieparzystej. Leczenie polega na angioplastyce balonowej żył szyjnych wewnętrznych z ewentualną implantacją stentu.

Pierwsze wyniki

- Badając pacjentów z SM przy wykorzystaniu flebografii, stwierdzamy patologię odpływu żylnego z ośrodkowego układu nerwowego u 94-95% z nich. U pozostałej populacji częstość tych zaburzeń jest mniejsza. Stąd przypuszczenie o ich związku ze stwardnieniem rozsianym - tłumaczył nam podczas konferencji chirurg naczyniowy, prof. Marian Simka.

Jednak - jak zauważa prof. Danuta Ryglewicz, krajowy konsultant w dziedzinie neurologii - nie zawsze wyniki prowadzonych badań wskazują na wspomniany związek. - W pracach pochodzących z Niemiec, Holandii, Anglii nie stwierdzano różnic w częstości występowania zwężenia żył szyjnych u chorych ze stwardnieniem rozsianym i w grupie kontrolnej - mówiła podczas konferencji.

W konferencji brali udział lekarze z wielu światowych ośrodków posiadających największe doświadczenie w wykonywaniu zabiegów chirurgicznego leczenia zespołu CCSVI.

- Będąc pionierami tych działań, musimy bardzo uważać, aby pacjentowi nie zaszkodzić - przyznaje dr Tomasz Ludyga, kierujący NZOZ-em EuroMedic Kliniki Specjalistyczne w Katowicach, pierwszym w Polsce i trzecim na świecie ośrodkiem wykonującym zabiegi udrożnienia i implantacji stentu do żyły szyjnej wewnętrznej u chorych z rozpoznanym i potwierdzonym stwardnieniem rozsianym.

Kilkumiesięczne obserwacje wyników uzyskanych w tym ośrodku (rezultaty wczesne) wskazują, że ponad 50% pacjentów z SM, u których przeprowadzono zabieg, uzyskało poprawę kliniczną, u ok. 40% nastąpiło ustabilizowanie się choroby, a u pozostałych stan się pogorszył, czyli doszło u nich do następnego rzutu choroby, ewentualnie w wyniku progresji choroba się nasila.
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH